Najwyższa jakość obrazu w Twoim domu – nowoczesne rozwiązania Sony Bravia

0
332

Najwyższa jakość obrazu w Twoim domu – nowoczesne rozwiązania Sony Bravia

Telewizory marki Sony od ponad pół wieku są synonimem najwyższej jakości i najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, które sprawiają, że oglądanie telewizji w domowym zaciszu jest nie tylko rozrywką i przyjemnością, ale również niezwykłym doznaniem estetycznym. Nie inaczej jest z telewizorami Sony Bravia, które od kilkunastu lat są flagowym produktem japońskiego giganta. Obecnie telewizory Bravia to przede wszystkim rozwiązania takie jak rozdzielczość 4K, technologia HDR, a także wyświetlacze OLED. Co kryje się za tymi tajemniczymi nazwami i jak wpływają one na doznania płynące z oglądania telewizji?

Rozdzielczość 4K – obraz jeszcze nigdy nie był tak ostry

Najważniejszym trendem, jeśli chodzi o technologię obrazu i telewizji jest w ostatnich czasach rozdzielczość 4K. Jest ona powszechnie stosowana w telewizorach z rodziny Sony Bravia, ale czy konsumenci tak naprawdę wiedzą, co oznacza? Aby to wyjaśnić, trzeba spojrzeć na powszechnie panujący standard rozdzielczości obrazu, czyli FullHD nazywane też 1080p. Obraz w takiej rozdzielczości ma rozmiar 1920 pikseli w poziomie na 1080 pikseli w pionie. 4K to z kolei rozdzielczość 3840×2016. Pozornie jest tylko dwa razy wyższa, ale w praktyce liczba pikseli tworzących obraz wzrasta aż czterokrotnie! W FullHD jest ich niewiele ponad 2 miliony, a w 4K – 8,3 miliona. Co to oznacza w praktyce? Obraz jest ostrzejszy, ma również więcej szczegółów. Jest to szczególnie widoczne podczas dynamicznych scen w filmach akcji, ale też podczas oglądania wydarzeń sportowych. W tym miejscu warto przypomnieć, że Mundial w Rosji był pierwszym wydarzenie w Polsce, które było dostępne w rozdzielczości 4K. Jednak wraz z dynamicznym rozwojem tej technologii oraz coraz powszechniejszym dostępem do niej, można spodziewać się, że treści w rozdzielczości 4K będzie tylko więcej.

OLED – obraz jasny i pełen żywych kolorów

Technologia OLED to skrót od Organic Light-Emitting Diode, czyli Organicznych Diod Elektroluminescencyjnych. Rozwiązanie to charakteryzuje się najwyższymi kontrastem oraz jasnością spośród wszystkich dostępnych technologii. Dzieje się tak dlatego, że każdy piksel jest podświetlany niezależnie. Pozwala to osiągnąć idealną czerń, ale wpływa również na zakres kolorów oraz ich żywszą, niż w innych rozwiązaniach barwę. Kolejnym, bardzo ważnym aspektem ekranów OLED jest ich czas reakcji. Jest on o rząd wielkości krótszy niż w wypadku konkurencyjnej technologii LCD. W praktyce sprawia to, że nawet podczas najbardziej dynamicznych scen obraz jest ostry i nie występuje efekt smużenia. O najwyższej jakości monitorów OLED może świadczyć fakt, że wykorzystywano je w monitorach przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań, na przykład dla grafików. Później powszechnie stosowano je także w ekranach telefonów komórkowych, gdzie ze względu na niewielkie rozmiary, nie podnosiły znacząco ceny. Obecnie, ze względu na coraz efektywniejsze metody produkcji, ekrany OLED coraz powszechniej stosuje się również w telewizorach, również w Sony Bravia.

Sony Bravia – na rozdzielczości 4K i monitorach OLED nie koniec

Sony Bravia to linia, która od zawsze stoi w awangardzie nowoczesnych rozwiązań w telewizorach, więc rozdzielczość 4K oraz monitory OLED to nie jedyne technologie, którymi mogą się pochwalić. Warto zwrócić uwagę na modele oferujące HDR (ang. High Dynamic Range), która – fachowo mówiąc – zwiększa rozpiętość tonalną. W praktyce rozwiązanie wpływa to na kolory – dzięki HDR widać więcej odcieni kolorów, a obraz bardziej przypomina ten, który rejestruje ludzkie oko, a nie tylko odtwarza ekran. Na immersję z pewnością wpływa również dźwięk. Również w tym zakresie Sony Bravia może poszczycić się innowacyjnym rozwiązaniem, czyli tak zwanym Acoustic Surface – dźwięk wydobywa się z całej powierzchni ekranu, a nie z punktowych głośników, co pozwala niemal zanurzyć się w muzyce czy efektach dźwiękowych.

Sony Bravia – nazwa zobowiązuje

Bycie liderem rynku telewizorów zobowiązuje. Jeśli użytkownik wybiera markę Sony Bravia (z ofertą można zapoznać się pod tym linkiem: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_i_projektory) oczekuje nie tylko najwyższej jakości, ale również najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, takich jak rozdzielczości 4K, ekranów OLED i innych. Czy faktycznie otrzymuje się to wszystko? Zdecydowanie tak!

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here