Na czym polega majaczenie alkoholowe?

0
240

W profilaktyce leczenia uzależnień, a także rozpoznawania objawów u nadużywania pewnych substancji u innych osób, podstawowa jest wiedza na ten temat. Alkoholizm to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób na całym świecie, a odsetek osób chorych ciągle wzrasta. Na czym polega majaczenie alkoholowe? Jak rozpoznać chorą osobę, która jest w stanie potrzeby natychmiastowej pomocy?

Czym jest majaczenie alkoholowe?

Majaczenie alkoholowe, nazywane inaczej białą gorączką, majaczeniem drżennym lub delirium tremens, to stan zaburzeń świadomości – mogą to być urojenia, omamy i iluzje w postrzeganiu świata zewnętrznego. Przyczyny delirium tremens to często nagłe odstawienie alkoholu, raptowne zmniejszenie dawki, a także czynniki toksyczne i wewnętrzne reakcje organizmu na zatrucie. Biała gorączka jest więc nieuniknionym następstwem przerwania ciągu alkoholowego, czyli okresu trwającego nawet do kilku miesięcy, podczas którego chory stale wprowadza alkohol do organizmu.

Jakie są objawy przy majaczeniu alkoholowym?

Objawy majaczenia alkoholowego to napady drgawek, agresywne zachowanie i niepokój ruchowy – wynikające z zaburzenia świadomości i halucynacji, a także hiper-aktywności nerwowego układu współczulnego. W badaniu fizykalnym można zauważyć wzrost temperatury ciała, tachykardię, a w wynikach badania krwi – m.in.podwyższony poziom mocznika, tzw. hiperglikemię, wzrost OB, leukocytozę.

Delirium tremens to stan wymagający hospitalizacji i leczenia psychiatrycznego. Osoby chore w tym przypadku leczy się farmakologicznie podając tzw. benzodiazepiny. Niekiedy konieczna jest metoda szybkiego nasycania: podaje się małą dawkę leku, ale co 1-2h, do momentu w którym chory nie zaśnie lub objawy majaczenia alkoholowego znacznie nie osłabną.

Leczenie majaczenia alkoholowego

W leczeniu majaczenia alkoholowego – i tak naprawdę choroby alkoholowej – ważne jest wyleczenie powikłań, np. nawadnianie pozajelitowe, wyrównanie poziomu elektrolitów we krwi, podawanie witaminy B1.

Całkowite wyleczenie pacjenta nie przyniesie jednak odpowiednich skutków, jeżeli powróci on do nałogu i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Konieczna jest samorealizacja problemu – faktu bycia uzależnionym, a także potrzeby pomocy. Byli alkoholicy uznają moment uświadomienia sobie swojej choroby i tego, że alkohol nie przynosi im przyjemności, a utrzymuje ich normalne funkcje życiowe, za kluczowy w rozpoczęciu terapii odwykowej. Bez silnej potrzeby wewnętrznej, wspartej obecnością bliskich osób i konkretnym celem wyleczenia się, terapie zazwyczaj nie skutkują. Warto pomagać osobom uzależnionym i kierować ich do punktów pomocy alkoholikom, grup wsparcia.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/majaczenie-alkoholowe/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here