Na czym polega konsolidacja zadłużeń?

0
161

W branży finansowej konsolidacja oznacza połączenie dwóch albo więcej zobowiązań finansowych w jedno. Stosuje się ten zabieg po to, by ułatwić spłatę zaciągniętych kredytów i pożyczek. Kiedy i na jakich zasadach można z tego rozwiązania korzystać?

Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to nie to samo co konsolidacja chwilówek. Najważniejsza różnica jest taka, że po kredyt trzeba pójść do banku, natomiast szybkimi pożyczkami zajmują się parabanki, czyli instytucje finansowe pożyczające pieniądze na znacznie luźniejszych zasadach. Ta różnica jest widoczna już na etapie składania wniosku, bo o ile w banku trzeba załatwić mnóstwo formalności, a na decyzję kredytową czeka się dość długo, tak w prywatnej firmie pożyczkowej pieniądze dostaje się do ręki, wystarczy złożyć prosty wniosek.

Konsolidacja w obu tych placówkach też przebiega inaczej. Kredyt konsolidacyjny to szczególny produkt bankowy, skierowany do osób chcących płacić miesięcznie mniej i tylko w jednej racie – posiadane w bankach zadłużenia zamienia się na jedno, ustala nową ratę i nowy, uproszczony harmonogram spłat. O kredyt konsolidacyjny starać się może osoba o dobrej historii kredytowej, bez negatywnych wpisów w BIK.

Jak konsoliduje się szybkie pożyczki?

Konsolidacja chwilówek wykorzystuje podobny mechanizm, czyli z kilku zobowiązań finansowych robi się jedno. Jest to produkt obejmujący tylko zadłużenia z sektora pozabankowego, czyli właśnie chwilówki. Ktoś, komu ciężko jest spłacić swoje pożyczki, a ma ich już na koncie kilka, konsolidacja chwilówek bardzo pomoże uniknąć poważniejszych tarapatów.

Po pożyczkę konsolidacyjną można się udać do dowolnej firmy pożyczkowej świadczącej tego typu usługi. Dzisiaj da się to zrobić również przez internet, bez wychodzenia z domu, i nawet podpisywanie umowy na papierze nie będzie konieczne. Istotne jest jednak to, by po konsolidację zgłosić się zanim zostanie wszczęte postępowanie komornicze, ponieważ wtedy firma pożyczkowa już nic nie może zdziałać, dłużnik musi ponieść konsekwencje egzekucji komorniczej.

Ile kosztuje konsolidacja chwilówek?

Konsolidacja to usługa płatna. Firma, która się nią zajmuje, dolicza sobie koszty obsługi nowego zadłużenia, ale dla klienta i tak jest to bardziej opłacalne niż spłacanie długów starymi metodami. Zaciąganie kolejnych chwilówek na spłatę poprzednich nie jest bowiem wcale tańsze, wręcz przeciwnie, i każda zaległość generuje odsetki karne, a te potrafią być naprawdę wysokie.

Konsolidacją chwilówek zajmuje się wiele podmiotów, dlatego warto poświęcić chwilę na przegląd różnych ofert i porównać warunki. W przypadku pożyczki konsolidacyjnej chodzi oczywiście o to, by była ona jak najtańsza, ale powinno się też zwrócić uwagę na pozostałe informacje zawarte w umowie, tak by się z czasem nie okazało, że niska cena wynika po prostu z nieuczciwych zapisów, które wpędzą dłużnika w jeszcze gorsze kłopoty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here