Mediacje rodzinne – co to jest i jak skorzystać z pomocy mediatora?

0
152

Mediacje rodzinne stanowią niebywałą okazję do tego, aby pod okiem doświadczonego i bezstronnego mediatora rozwiązać rodzinne konflikty. Tkwiąc wewnątrz danej sytuacji może wydawać nam się, że jest ona bez wyjścia. Dlatego w takich momentach warto zastanowić się nad poszukaniem pomocy z zewnątrz – osoby, która profesjonalnie i z boku spojrzy na dany konflikt.

W jaki sposób może pomóc nam mediator rodzinny?

Mediacja to próba rozwiązania sporów rodzinnych z pomocą mediatora. Warto zaznaczyć, że odbywa się ona poza sądem. Nie ma żadnych z góry ustalonych reguł i szablonów określających jej przebieg.

Mediator rodzinny stwarza atmosferę, która sprzyja tonowaniu emocji oraz prowadzeniu dyskusji między stronami konfliktu. Jego zadaniem jest ponadto zmiana perspektywy sporu z rozpamiętywania przeszłości w planowanie przyszłości. Podczas mediacji osoba, która ją prowadzi pozostaje bezstronna i nie ocenia żadnej ze stron.

W jakich sytuacjach można zwrócić się po pomoc do mediatora? W przypadku mediacji rodzinnych mówimy najczęściej o problemach na tle:

  • rozwodowym,
  • rodzicielskim (w tym ustalaniu kontaktu z dzieckiem),
  • finansowym (w tym spadkowym),
  • międzypokoleniowym.

Mediacja może rozpocząć się jeszcze przed wniesieniem sprawy do sądu w celu zapobiegnięcia jej wejściu na drogę sądową. Każda ze stron może również złożyć wniosek o jej przeprowadzenie już w trakcie postępowania sądowego (na każdym jego etapie).

Miejsca, w których można uzyskać pomoc

W jakich miejscach możemy szukać pomocy, gdy zdecydujemy się na mediacje rodzinne? Wybór mediatora zależy od stron konfliktu. W niektórych przypadkach jego wyznaczeniem może zająć się sąd, który wskazuje osobę o odpowiedniej wiedzy i umiejętnościach.

Jeśli chcemy poszukać mediatora rodzinnego na własną rękę, warto zwrócić uwagę na organizacje społeczne zajmujące się mediacjami. Do ich zadań należy, m.in. tworzenie ośrodków mediacyjnych, a także list stałych mediatorów (są one przekazywane do sądu, który jest zobowiązany udostępnić je osobom zainteresowanym). Informacje na temat mediatorów można znaleźć również na stronach internetowych, prowadzonych przez organizacje społeczne zajmujące się mediacjami.

Jeśli zdecydowaliśmy się na mediacje,jedną z możliwości jest również zwrócenie się po pomoc do mediatora przyjmującego w Harmonia LUX MED.

Przy wyborze mediatora rodzinnego ważne jest, aby wybrać osobę posiadającą odpowiednią wiedzę i umiejętności w prowadzeniu tego typu mediacji. Istotną kwestią jest również to czy wzbudza ona nasze zaufanie. Jest ono bardzo istotne przy poruszaniu spraw rodzinnych, które niekiedy mają bardzo bolesny i intymny charakter.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here