Mała i kompaktowa zmywarka

0
375

Widok zlewu zawalonego brudnymi naczyniami nie należy do najprzyjemniejszych, tym bardziej zmywanie tej sterty. Wśród klientów utarło się stwierdzenie, że aby mieć zmywarkę trzeba dysponować dużą kuchnią, a także nie opłaca się kupować zmywarki na mniej niż 3-4 osoby.

Filigranowa zmywarka

Doskonałym wyborem dla małych powierzchni lub mieszkania we dwoje jest zmywarka o szerokości 45 centymetrów – zajmuje połowę mniej miejsca, a i tak jest dosyć pojemna, mieszcząc około 8 kompletów naczyń. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmywarka może znaleźć się na wyposażeniu każdego domu, a wygoda, którą za sobą niesie jest nie do opisania. Nie ma co się dziwić – dzięki nim oszczędzamy wodę, energię, pieniądze, dbamy o ekologię i o swoje zdrowie.

Jaką zmywarkę zatem najlepiej wybrać?

Pierwszy wybór czeka nas już na tym etapie: wolnostojąca, lub do zabudowy. Przede wszystkim musimy zastanowić się jakiego rodzaju sprzęt jest nam potrzebny. Jeśli mamy już urządzoną kuchnię i planujemy wstawić do niej zmywarkę zdecydujmy się na sprzęt wolnostojący. Urządzając ja jednak od podstaw warto zdecydować się na opcję do zabudowy.

Zmywarki wolnostojące możemy umieścić w dowolnym miejscu naszej kuchni, większość modeli posiada zdejmowany blat, dzięki czemu możemy zamontować ją pod blatem kuchennym. Z kolei zmywarki przeznaczone do zabudowy możemy wkomponować w zabudowę kuchni, a jej klapę obudować frontem meblowym – w ten sposób nie będzie rzucała się w oczy i zyska wygląd pozostałych mebli.

Zmywarki do zabudowy możemy podzielić na:

  • Częściowo zintegrowane – posiadają one panel, który zawiera przyciski sterujące, widoczny jest od frontu urządzenia, czyli część zmywarki znajduje się na widoku.
  • Całkowicie zintegrowane – tutaj panel stresujący znajduje się w klapie zmywarki i widoczny jest dopiero po jej otworzeniu, wtedy cała klapa jest obudowana frontem meblowym i nie odróżnia się od pozostałych szafek.

Klasa energetyczna zmywarki

Jest to parametr, na który zwracamy uwagę przy każdym urządzeniu AGD. Tutaj mamy do czynienia z siedmioma klasami: od A do G, gdzie A jest klasą najwyższą, a G najniższą. Różnice między poszczególnymi klasami nie są zbyt duże, porównując jednak najlepszą klasę z najgorszą dowiadujemy się, że zużycie jest o 70 procent mniejsze, co z pewnością odczuje nasz portfel.

Klasa efektywności zmywania

Tutaj też mamy do czynienia z siedmioma klasami od A do G, liczy się również pojemność znamionowa, która określa ile litrów wody potrzebuje nasza zmywarka w trakcie pracy. Średnio urządzenie potrzebuje około litra wody na każdy komplet naczyń, nowoczesne urządzenia mają jednak niższe zużycie – około 7 litrów na 13 kompletów naczyń.

Niektóre zmywarki posiadają czujnik zabrudzenia wody, gdzie ilość pobranej wody dostosowuje się do wyniku pomiaru, jeśli więc zmywarka czyści mocno zabrudzone naczynia pobiera więcej wody, przy lekkich zabrudzeniach z kolei znacznie mniej.

Czym jest klasa suszenia?

Również wyrażona jest w siedmiu klasach od A do G. Zmywarka z klasą A umożliwia nam wyjęcie naczyń zupełnie suchych, przy klasie G mogą być one nieco wilgotne. Przy niższych klasach suszenia często zdarza się również, że na szklankach czy kieliszkach powstają zacieki. Klasa suszenia jest zależna od rodzaju technologii, która została wykorzystana przez producenta.

Przydatne programy w zmywarce

Każda zmywarka posiada szereg funkcji podstawowych: mycie wstępne, program normalny, delikatny, szybki, energooszczędny, czy ekologiczny. Może również mieć pewne funkcje dodatkowe, które przydadzą się na co dzień:

  • Opóźniony start – dzięki niej możemy samodzielnie ustawić godzinę o której ma włączyć się zmywarka, dzięki temu otrzymamy świeżo umyta naczynia po powrocie z pracy lub po przebudzeniu się. Możemy opóźnić start nawet o 24 godziny.
  • Połowa wsadu – dzięki temu nie musimy zapełniać całej zmywarki, wystarczy jedynie połowa jej ładowności i włączenie tego programu, dzięki czemu zmywarka zmniejsza odpowiednio ilość zużywanej wody i energii.
  • Mycie strefowe – funkcja ta umożliwia mycie naczyń z danego kosza, zazwyczaj zmywarka sama rozpoznaje czy naczynia znajdują się w dolnej komorze, czy też górnej.

O czym należy pamiętać wybierając zmywarkę?

Do zmywarek powinniśmy używać tabletek wyłącznie dobrej marki, w sklepach często znajdziemy zestawy promocyjne, które wystarczą nam nawet na kilka miesięcy. Kupując wysokiej jakości środki zapewnimy naszej zmywarce oraz naczyniom czystość i trwałość. Popularne są tabletki „All-in”, które nie tylko czyszczą, ale również nabłyszczają, czy nadają piękny zapach.

Nie zapominajmy też o regularnym uzupełnianiu soli, która powinna znajdować się w zmywarce na odpowiednim poziomie. Dzięki niej nie powstanie kamień w naszym urządzeniu, oraz pozostanie ono w pełnej sprawności.

Ile musimy wydać na małą zmywarkę?

Mniejsze zmywarki to także mniejszy wydatek, choć i tutaj ceny uzależnione są od marki, klasy czy funkcji. Podstawowe 45-centymetrowe zmywarki kosztują nawet 800 złotych. Jeśli chcemy jednak mieć dobry sprzęt renomowanej firmy z dodatkowymi, przydatnymi programami musimy wydać około 1200 złotych.

Sprawdź aktualny ranking zmywarek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here