Kredyt odnawialny – co to takiego?

0
267

Gdy udajemy się do kasy obsługowej banku, dość często z ust konsultanta słyszymy zapytanie: „Czy posiada Pan kredyt odnawialny w naszym banku?” Wtedy wielu z nas robi zdziwioną minę i wytrzeszcza oczy, twierdząc, że nie miało o tego typu zjawisku żadnego pojęcia. Czym tak naprawdę jest kredyt odnawialny i czy warto go stosować?

Każdy z nas, niezależnie od formy zatrudnienia, w danym miesiącu zarabia określoną sumę pieniędzy. Każda wpłata na konto jest dokładnie odnotowywana przez automatyczny system bankowy. Dzięki temu z sum przychodzących na nasze konto, nie tylko w formie comiesięcznej wypłaty, ale także jako indywidualne, pojedyncze przelewy, można wyciągnąć średnią zarobków. To właśnie na postawie tej średniej dokonuje się przekierowania do progu kwoty, jaka na nasze życzenie stać się może kredytem odnawialnym na naszym koncie.

Większość posiadaczy rachunków bankowych ma na koncie możliwość wzięcia debetu do kilkuset złotych, to nas zawsze ratuje w trudniejszych sytuacjach, gdy do końca miesiąca jeszcze daleko, a o wcześniejszej wypłacie można tylko pomarzyć. Kredyt odnawialny to bardziej elegancka nazwa klasycznego debetu, ale od niego różni się on zdecydowanie wyższą kwotą.

Wartości kredytów odnawialnych

Mogą być bardzo różne. Wartość naszego kredytu odnawialnego ustalamy razem z przedstawicielem banku. Zazwyczaj to on pierwszy kieruje w naszą stronę propozycję i albo się zgadzamy, albo podziękujemy. Przy regularnych wpływach na konto kredyt odnawialny jest przydatny. Jego sens sprawdza się wtedy, gdy mamy ustabilizowaną sytuację materialną i wiemy, że nic nie jest w stanie nam zagrozić pod tym kątem, że nie stracimy pracy z dnia na dzień. To bardzo ważne, aby po 30 dniach od wykorzystania kredytu odnawialnego braki na koncie zostały uzupełnione. Wtedy bowiem zaczyna się już nowy okres rozliczeniowy i stare zobowiązania kredytowe liczone na dystans miesiąca powinny zostać uregulowane. W przypadku opóźnień ze spłatą kredytu odnawialnego, tj. kiedy nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązania w ciągu 30 dni, trzeba się liczyć z rosnącymi odsetkami. Trezba także pamiętać o tym, że możmy mieć ustaloną misięczną kwotę minimalną, którą zawsze musimy wpłacić do ustalonego dnia każdego miesiąca.

Większe poczucie bezpieczeństwa dzięki kredytom odnawialnym

Kredyty odnawialne bywają ratunkiem w nieoczekiwanych sytuacjach, np. gdy mamy kłopoty ze zdrowiem i potrzebne są pieniądze na pilną operację. Pomóc też mogą w remontach domowych, pochłaniających zawsze sporo funduszy, przy wiecznie szczupłych, polskich wypłatach. Najtańszy kredyt odnawialny może wynosić około 2000 złotych. Potem progi stopniowo się podnoszą – 5000 zł, 10 000 zł, wiele zależy od wysokości naszych zarobków.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here