Obiad w domu czy na mieście – identyczne pytanie zadaje sobie większość osób ceniących sobie czas i pieniądze. Co wpływa na to, że jedzenie na mieście okazuje się lepszą opcją i kiedy lepiej opłaca się przygotowanie obiadu w domu? Pieniądze, różne gusta, chęci i całkowity plan dnia wpływają na nasze decyzje w ogólnym rozrachunku. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik przedstawiający korzyści obu rozwiązań.

Przygotowywanie posiłków w domu wymaga czasu i podstawowych umiejętności kulinarnych. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że coraz więcej Polaków, mieszkających w miastach rezygnuje z przygotowywania posiłków we własnej kuchni, niemal całkowicie przerzucając się na jedzenie w restauracjach lub diety pudełkowe. Dawna opinia o niezdrowych obiadach w knajpach niemal całkowicie odeszła w zapomnienie. Obecnie w zaufanych punktach gastronomicznych można zjeść smacznie, zdrowo i niedrogo. Co ciekawe, niejednokrotnie okazuje się, że przygotowanie takiego samego obiadu w domu w ogólnym podliczeniu kosztów wychodzi drożej niż zamówienie porcji na mieście. 

Powodów rezygnacji z gotowania we własnej kuchni może być kilka, najczęściej jest to brak czasu i możliwości przygotowania pysznego obiadu w domu. Obowiązki zawodowe i szybki styl życia nieco nas ograniczają. Zwyczaj wspólnego celebrowania pory obiadowej wraz z rodziną niestety odchodzi w zapomnienie i częściej spotykamy się na obiadach w restauracji, niż przy własnym stole w jadalni. 

obiad w restauracji

Przygotowywanie posiłków

Warto zadać sobie pytanie, czy lubisz gotować i czy masz na to odpowiednio dużo czasu – jeśli tak droga wolna, natomiast jeśli jest inaczej pojawia się mały problem. Znam wielu ludzi, których irytuje czekanie, aż woda się zagotuje a krojenie przeróżnych składników, by zrobić wyśmienity obiad odchodzi trzykrotnie od ich umiejętności i chęci. Dodatkowo pojawia się problem brudnych naczyń po obiedzie – kto się nimi zajmie? Zmywanie garnków, talerzy i sztućców, w przypadku, gdy nie mamy zmywarki może wprawić w zakłopotanie nawet doświadczonego kucharza domowego. W takich przypadkach obiad na mieście może okazać się zdecydowanie lepszą opcją.

Przed przygotowaniem posiłku musisz również zastanowić się co chciałbyś zjeść. Jeśli mieszkasz sam, być może nie będzie to aż takie trudne – przygotujesz obiad wyłącznie dla siebie, nie przejmując się czy innym będzie smakować. Zdecydowanie większy dylemat będą miały osoby gotujące dla wieloosobowej rodziny – rozmaite gusta, wymagania względem doprawienia popraw – a to za słone, za ostre, za słodkie itp., itd.  Nawet dla doświadczonego kucharza wymagania stawiane przez członków rodziny mogą okazać się nie lada wyzwaniem – Ziemniaki i kapusta, czy może jednak frytki i gotowane brokuły? – Im większa rodzina, tym więcej zachcianek, którym domowy kucharz musi sprostać. W chwilach zwątpienia i domowego buntu, bardzo często pojawia się stwierdzenie – ZAMAWIAMY OBIAD Z RESTAURACJI!

Wady i zalety obiadów na mieście

Odpowiednie nawyki żywieniowe to podstawa prawidłowo funkcjonującego organizmu. Osoby, nie ufające restauracjom, zdecydowanie wybierają opcję przygotowywania posiłku w domu, zgodnie twierdząc, że w ten sposób mają pewność jakości produktów a także terminu i sposobu przygotowania. 

kucharz przygotowujący sushi

Drugim czynnikiem decydującym w tej sytuacji jest cena. Większość osób zgodnie twierdzi, że aby zjeść dobry, zdrowy i pełnowartościowy posiłek w restauracji trzeba wydać krocie, decydując się na taką formę żywienia codziennie nasz budżet zostanie bardzo uszczuplony. Jak się jednak okazuje teoria ta nie zawsze się sprawdza, w wielu punktach gastronomicznych zjeść można zdrowo i tanio, cały sęk w tym by takowe miejsce znaleźć. 

Na miasto, by zjeść możemy wychodzić z różnych powodów. Nie tylko dlatego, że nie chce nam się gotować, czy nie mamy co robić z pieniędzmi. Spotkania z rodziną poza domem są dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie będziemy musieć przygotowywać całej góry jedzenia samodzielnie. Jest to dobra alternatywa, nie musimy siedzieć w domu, natomiast kulturalnie zjeść dobre jedzenie przygotowane przez kucharzy na wysokim poziomie.

Reasumując, jedzenie w domu i na mieście ma swoje plusy oraz minusy. Wybór należy tylko i wyłącznie do nas, ponieważ każdy ma różne gusta i oczekiwania. Na pewno warto spróbować obydwu rozwiązań, ponieważ są to dobre alternatywy, które możemy włączyć do naszego życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here