Jakie abażury do lamp wybrać, aby cieszyć się stylowym wnętrzem? Podpowiadamy!

0
304

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych jak nie najważniejszym elementem pomieszczenia. Pełni funkcję praktyczną, która pozwala na swobodne funkcjonowanie po zmroku, jak i tą dekoracyjną. Mimo że w wielu domach nie jest ona całkowicie doceniana, to my uważamy, że jak najbardziej warto jest ją uwzględniać. Tym bardziej że ciekawy efekt jest łatwiejszy do osiągnięcia, niż mogłoby się wydawać. Zapewnią go odpowiednio dobrane abażury do lamp.

Abażury do lamp – najważniejsze funkcje

Abażury pełnią bardzo ważną funkcję, jeśli chodzi o oświetlenie. Po pierwsze są odpowiedzialne za rozproszenie światła. Jest to istotne zarówno ze względu na wykonywanie codziennych czynności przez domowników, jak i w związku z walorami estetycznymi. Te z kolei wynikają z samego światła oraz ze stylu klosza. Abażury do lamp stanowią bowiem element pomieszczenia wpływający w znacznym stopniu na jego design. Zależnie od tego, jaki rodzaj klosza wybierzemy, światło będzie bardziej lub mniej rozproszone, skierowane w jedną lub drugą stronę.

Zabawa światłem

Od tego, jaki typ abażuru wybierzemy, zależy jaki efekt uzyskamy. Jeśli chodzi o pomieszczenia takie jak kuchnia, czy łazienka, to zazwyczaj chcemy w jak największym stopniu oświetlić te pomieszczenia. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na lampę wiszącą o abażurze z cienkiego materiału. Światło rozproszy się po całym pomieszczeniu ułatwiając nam wszelkie czynności w nim wykonywane. Analogicznie, gdy oczekujemy bardziej przytulnego klimatu, stawiamy na abażury w ciemniejszych kolorach. Często materiał takiego klosza jest również grubszy, niż ten w jaśniejszej wersji.

Jeśli natomiast chodzi o pomieszczenia takie jak salon, czy sypialnia to możemy pozwolić sobie na większą swobodę w zabawie światłem. W sypialniach możemy umieścić kinkiety z abażurem, najlepiej nad łóżkiem. Jeśli ich klosze będą otwarte jedynie z góry i dołu, to uzyskamy ciekawy, symetryczny efekt świetlny. Możemy również zdecydować się na kinkiety, których abażury są otwarte tylko od góry, lub tylko od dołu. Te pierwsze wpłyną na stworzenie przytulnej atmosfery w sypialni, a drugie oświetlą wybrane przez nas miejsce. Oczywiście dużą rolę odegra również barwa światła. Ta pozostaje osobistą preferencją osoby urządzającej wnętrze.

Lampy pasujące do wystroju

Abażury najczęściej dobieramy pod względem ich designu i dopasowania do wystroju wnętrza. Możemy wybierać w różnych kształtach, kolorach oraz materiałach. Jeśli chodzi o te pierwsze to mamy do wyboru kształt stożka, trapezu, owalny, okrągły, kwadratowy, czy prostokątny. Wszystkie te kształty sprawdzą się idealnie we wszelkiego rodzaju lampach. Niezależnie od tego, czy chodzi o abażury do lamp stojących, czy kinkietów.

Jeśli natomiast chodzi o wspomniane już wcześniej materiały abażurów, które definiują intensywność światła, to również mamy do czynienia z wieloma opcjami. Możemy postawić na grube welurowe tkaniny lub na nowoczesne szklane klosze. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niektóre abażury do lamp naprawdę nie mają w sobie ani grama nudy. Mogą być one wykonane z metalu, który tworzy jakiś wzór wokół żarówki. Jeśli przyozdobiony będzie dodatkowo kryształkami, to nada się idealnie do wnętrz w stylu glamour. Opcji jest tak wiele, jak wiele mamy różnych typów wystrojów. Bez wątpienia jednak abażury stanowią ich kluczowy element.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here