Jak wyregulować okno?

0
276

Prawidłowa regulacja okna jest podstawą do tego, aby utrzymało ono swoją wysoką funkcjonalność. Często zdarza się tak, że po pewnym czasie przestaje ono działać tak, jak powinno. Przyczyną tego jest wiele rozmaitych czynników. Konstrukcja okna pracuje podczas zamykania oraz otwierania. Z oczywistych względów mechanizm ulega rozregulowaniu. Warto podkreślić, że jedynym elementem, jaki możemy przystosować są okucia. Wiele osób zastanawia się, jak wyregulować okno. Poniższe wskazówki z pewnością przydadzą się podczas tego zadania.

Dlaczego należy regulować okucie okienne?

Systematyczna regulacja okien jest wskazana, jeśli chcemy utrzymać ich sprawność. Oczywiście wiele osób nie robi tego nawet przez kilkanaście lat. To właśnie dlatego mogą pojawić się problemy z np. wypadającymi zawiasami, a nawet rozwieraniem okna. Ościeżnica okna to szereg różnorodnych elementów, które współpracują ze sobą bezpośrednio lub pośrednio. Ich stan warunkuje komfort, a także bezpieczeństwo codziennej eksploatacji okien.

Niewiele osób wie, że okucia również powinny być konserwowane. Zwykle są one niewidoczne na pierwszy rzut oka. Z tego względu tylko nieliczni pamiętają o ich obecności. W oczy rzucają nam się jedynie zawiasy, jednak bardzo często one także są ukryte. Regulacja okuć w oknach powinna być przeprowadzona w momencie, gdy zauważymy, że mechanizm nie działa tak, jak kiedyś. Dla przykładu – okno ciężko się otwiera, gdyż elementy okucia ocierają się o siebie. Im większe tarcie powierzchni, tym więcej siły musimy włożyć. Możemy doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia okna.

Kiedy wyregulować okno?

Regulację okucia należy bezwzględnie przeprowadzić w momencie, gdy zauważymy niepokojące oznaki. Podczas otwierania lub zamykania okna pojawia się zwykle opór. Początkowo może być on niewielki. Z czasem problem nabiera na sile, więc im szybciej dokonamy regulacji, tym lepiej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej, czy później pojawią się trudności z sterowaniem klamką. Nawet, jeśli jest ona często używana, to zachowuje się tak, jakby dawno nikt nią nie manewrował. Być może doszło do przekroczenia dopuszczalnej wartości sił operacyjnych.

Nieregulowana ościeżnica to nie tylko mniejsza wygoda użytkowania. Pogorszeniu może ulec wodoszczelność okna. Inny parametr, który narażony jest na osłabienie to przepuszczalność powietrza. Podczas regulacji dążymy do uzyskania prawidłowego położenia ramy ościeżnicy względem ramy skrzydła. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie dawnej sprawności komponentów.

Jak reguluje się okna?

Regulacja okien odbywa się w trzech płaszczyznach, czyli góra-dół, lewo-prawo, a także przód-tył. Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna problemu. Priorytetem jest to, aby uzyskać optymalną wartość przylgi okna z uszczelką na ramę ościeżnicy. Średnia wartość tego parametru to 8 mm. W przypadku regulacji przód-tył ustalamy właściwą siłę docisku skrzydła do ramy ościeżnicy. Nie może być ona ani zbyt wysoka, ani zbyt niska.

Sam proces regulacji okna powinien odbywać się zgodnie z schematem rysunkowym. Być może producent dołączył go do instrukcji. Pamiętajmy o tym, że ościeżnice okien PCV różnią się od siebie. Z oczywistych względów regulacja będzie więc przebiegać nieco inaczej. Musimy krok po kroku wykonywać czynności znajdujące się na schemacie. Warto wspomnieć, że jest to proces dość zaawansowany, który wymaga pewnej wiedzy i umiejętności.

Czy regulację okna może przeprowadzić samodzielnie?

Okno możemy wyregulować samodzielnie, jednak warto wziąć pod uwagę, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Pamiętajmy, że jeśli są one objęte gwarancją, to nie możemy w żaden sposób oddziaływać na ich mechanizm. Jeśli to zrobimy, to utracimy gwarancję. Należy także wiedzieć, że nieumiejętna regulacja może przynieść odwrotna skutki, a w najgorszym przypadku uszkodzimy konstrukcję okna.

Jeśli nie posiadamy doświadczenia w tego typu pracach, to lepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko przypadkowego zniszczenia okna. Dodatkowym plusem jest fakt, że wszystko zostanie przeprowadzone sprawnie i bezproblemowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here