Jak wybrać oponę?

0
259

Na przełomie zimy oraz wiosny, każdy kto posiada samochód powinien zmienić ogumienie zimowe na ogumienie letnie. Oczywiście w Polsce nie ma obowiązku, abyśmy jeździli na ogumieniu zimowym w zimie, ale każdy doskonale zdaję sobie sprawę, jak uciążliwe jest jeżdżenie na oponach letnich. Niektórzy radzą sobie w inny sposób, czyli używają ogumienia całorocznego, aczkolwiek nie jest ono tak skuteczne zimą, bywa również mniej efektywne latem. Z tego powodu, większość osób jeździ zimą na oponach zimowych, a latem na oponach letnich.

Jak wybrać opony letnie?

Jeśli pierwszy raz stajemy przed wyborem ogumienia, najważniejszym aspektem jest dobór odpowiedniego rozmiaru opony do naszego samochodu. Opona samochodowa ma bardzo wiele oznaczeń, najważniejszym jednak jest jedno, które opisuje 3 parametry rozmiaru opony. Parametr ten wyglądają przykładowo 155/55/15R. Jak go odczytywać?

Cyfry występujące w tym oznaczeniu powinniśmy odczytywać następująco:

– 155 – oznacza szerokość naszej opony. Jest to szerokość mierzona od zewnętrznych jej krawędzi.
– 55 – oznacza profil opony, jest to stosunek wysokości opony do szerokości wyrażony w procentach,
– 15 – oznacza średnicę felgi, na jaką możemy oponę założyć,
– R – jest to oznaczenie radialnej konstrukcji opony,

Podany wzór jest jedynie przykładowy i może wyglądać nieco inaczej, ale cyfry na kolejnych miejscach tego wzoru będą na każdej oponie oznaczały to samo. Powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jakie felgi posiadamy w naszym samochodzie, natomiast w instrukcji powinniśmy sprawdzić, jaki jest najlepszy zalecany profil oraz szerokość opony.

autotesty.net.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułByć kierowcą Ubera
Następny artykułSprzedajemy samolot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here