Jak przygotować rower do sezonu?

0
247

Kiedy pogoda staje się coraz bardziej wiosenna, to znak, że najwyższy czas wyciągnąć swój rower z garażu czy piwnicy. W końcu nie każdy rowerzysta porusza się swoim rowerem cały rok. Jeśli rower był w dobrym stanie technicznym, nie musimy się niczym martwić, to jedynie kilka prostych czynności.

Od czego zacząć przygotowania?

Bez względu, gdzie stał rower, przez te kilka miesięcy nieużytkowania z pewnością zdążył się on sporo pobrudzić. Najłatwiej więc będzie zacząć od jego umycia. Jeśli nie mamy czasu na solidne mycie, porządne wycieranie z kurzu powinno wystarczyć. W końcu nikt nie chce pobrudzić się przy pracy. Kiedy rower jest już czysty, spokojnie można przystąpić do dalszej pracy.

Czyszczenia łańcucha

W przygotowaniach do sezonu ważne jest wyczyszczenie zębatek i łańcucha oraz jego nasmarowanie. Aby ułatwić sobie czyszczenie, najlepszą metodą jest zamontowanie spinki, która umożliwia szybkie zdejmowanie i zakładanie łańcucha. Można go wyczyścić benzyną ekstrakcyjną lub ekologicznym, cytrusowym odtłuszczaczem. W tym celu najłatwiej nalać trochę benzyny lub odtłuszczacza do plastikowej butelki, a następnie wrzucić do niej łańcuch. Zamiast spinki można użyć też szmatki nasączonej benzyną. W tym celu należy złapać łańcuch przez szmatkę i kręcić pedałami do tyłu.

Smarowanie łańcucha

Kiedy już wyczyścimy łańcuch, można przejść do jego smarowania. W ten sposób unikniemy piszczenia czy skrzypienia roweru podczas jazdy. Do smarowania najlepiej użyć oleju specjalnie przeznaczonego do łańcuchów rowerowych. Z pewnością nie nada się do tego WD-40, smary stałe czy wszelkie oleje do pił łańcuchowych, łańcuchów motocyklowych, oleje słonecznikowe czy oliwa z oliwek. Smarując łańcuch, należy się kierować zasadą, że powinien być on mokry w środku a suchy na zewnątrz. W tym celu na każde ogniwo należy nanieść kroplę oleju i poczekać aż wpłynie ona we wszystkie zakamarki. Po kilku minutach łańcuch można przetrzeć z zewnątrz suchą szmatką. Przy okazji można nasmarować inne elementy takie jak mechanizmy przerzutek, hamulców czy manetek.

Sprawdzenie ciśnienia w oponach

Kiedy rower długo stoi, z opon może ulatniać się powietrze, dlatego należy sprawdzić ciśnienie w oponach. Na oponach powinno być umieszczony zakres ciśnienia optymalnego dla danej opony. Pompowanie na oko nie jest najlepszym rozwiązaniem, więc, gdy nie masz pompki z manometrem, najłatwiej będzie udać się na stację benzynową.

Kiedy rower jest już gotowy, możemy ruszać w trasę. Warto jednak zaopatrzyć się w akcesoria rowerowe, które nie tylko są obowiązkowym wyposażeniem roweru, mogą one również uprzyjemnić jazdę. W sklepie rowertour – https://www.rowertour.com/ znajdziesz przeróżne akcesoria rowerowe, które z pewnością przydadzą Ci się w sezonie letnim.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here