W przypadku tak ważnego urządzenia kuchennego, jakim jest lodówka, nie można zwlekać – przykry zapach to dość powszechny problem, ale można sobie z nim poradzić! Oto kilka praktycznych porad, które pomogą Ci utrzymać Twoją lodówkę w świeżości.

Brzydki zapach w lodówce – skąd się bierze?

Brzydki zapach w lodówce może być naprawdę uciążliwym problemem. Nawet najlepiej utrzymana lodówka może czasami wydzielać nieprzyjemne aromaty, które przenikają do przechowywanych w niej produktów i skutecznie zniechęcają do jedzenia. Zanim jednak przejdziemy do sposobów na to, jak pozbyć się smrodu z lodówki, musimy odnaleźć przyczynę problemu. Do najczęstszych przyczyn brzydkiego zapachu należą:

  • przeterminowane i zepsute produkty spożywcze – stare warzywa i owoce pozostawione w czeluściach szuflady w lodówce to standardowy powód nieprzyjemnego zapachu. Żywność, która pozostaje w lodówce zbyt długo, zaczyna się psuć i rozkładać, co prowadzi do wydzielania nieprzyjemnych zapachów.
  • jedzenie o specyficznym zapachu – ryby, kiełbasa, kapusta kiszona i wiele innych – wszystkie te produkty mają swój niepowtarzalny aromat, którego intensywność przenika do wnętrza lodówki i pozostawia w niej brzydki zapach na długo.
  • zatkany odpływ lodówki – kiedy kanalik odpływowy lodówki się zatyka, zaczyna gromadzić się w nim woda. W takim środowisku łatwo o rozwój bakterii i pleśni, które są głównym źródłem nieprzyjemnych zapachów.
  • pleśń – przyczyn powstawania pleśni jest wiele; grzyby mogą rozwijać się z powodu zbyt dużej wilgotności czy na starych produktach spożywczych. Co ważne, pleśń nie tylko pozostawia brzydki zapach w lodówce, ale również jest niezwykle szkodliwa dla zdrowia.
  • brudne ściany i szuflady lodówki – resztki jedzenia, rozlane płyny, wilgoć – wszystko to osadza się we wnętrzu lodówki i pozostaje na ściankach, półkach i w szufladach. Po dłuższym czasie te zabrudzenia zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach i przenikać do produktów spożywczych.

jak pozbyć się smrodu z lodówki

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki? – nasze sprawdzone sposoby

Brzydki zapach w lodówce to powszechny problem – wystarczy chwila nieuwagi, by w lodówce zalęgły się bakterie i rozwinęła pleśń, czyli główne przyczyny smrodu. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych i dość łatwych sposobów na to, jak usunąć zapach z lodówki.

1.   Sklepowe środki na brzydki zapach

Obecnie na rynku dostępne jest wiele produktów przeznaczonych specjalnie do tego celu, które znacząco ułatwiają i usprawniają cały proces. Większość z nich opiera się na naturalnych środkach, które wzbogacone są o dodatki chemiczne, dzięki czemu produkt jest skuteczniejszy. Jednym z najpopularniejszych produktów jest pochłaniacz wilgoci wyposażony w specjalny wkład z węgla aktywnego – jest to niedrogi, ale jednocześnie niezwykle wydajny sposób na to, jak się pozbyć zapachu z lodówki. Co więcej, pochłaniacze wilgoci dostępne są w wielu różnych wariantach kolorystycznych i stylistycznych, co sprawia, że mogą być nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne.

W sklepach można dostać również liczne środki czyszczące, które pomagają w usunięciu zabrudzeń i brzydkiego zapachu z powierzchni lodówki. W większości preparaty te są dość intensywne, dlatego trzeba korzystać z nich zgodnie z instrukcją od producenta. Wnętrze lodówki powinno się myć ściereczką namoczoną w wodzie z detergentem, dokładnie półka po półce. Co niezwykle istotne – po umyciu należy starannie wysuszyć lodówkę, by zapobiec rozwojowi pleśni.

2.   Żywność w szklanych pojemnikach

Szklane pojemniki są doskonałym wyborem do przechowywania żywności w lodówce, ponieważ nie wchłaniają zapachów i są łatwe do utrzymania w czystości. Przykrywanie pojemników folią spożywczą dodatkowo zapobiega przenikaniu zapachów między różnymi produktami. Dzięki temu nawet intensywny aromat kiełbasy, ryb czy kiszonej kapusty nie będzie problemem. Przy odpowiednim przechowywaniu produktów nie trzeba będzie martwić się, jak usunąć zapach z lodówki, bo zwyczajnie go nie będzie.

3.   Mielona kawa

Kawa mielona to naturalny neutralizator zapachów. Wystarczy umieścić miseczkę z kawą mieloną w lodówce, a jej silny i przyjemny aromat pomoże zneutralizować brzydki zapach w lodówce. Wszystko to dzięki doskonałym właściwościom absorpcyjnym kawy, które sprawiają dodatkowo, że wnętrze lodówki zachowuje świeżość na długo.

4.   Połączenie jabłek i goździków

Ten sposób na to, jak pozbyć się przykrego zapachu z lodówki, znały nasze babcie, a nawet wiele pokoleń przed nimi. Jabłko naszpikowane goździkami to tradycyjna, a zarazem niezwykle skuteczna metoda odświeżenia lodówki. Goździki są naturalnymi odświeżaczami powietrza, a jabłko działa jako nośnik, rozprzestrzeniając przyjemny zapach. Połączenie to nie tylko pomaga w walce z niechcianymi zapachami, ale także wprowadza do lodówki delikatny, korzenny aromat.

5.   Cytrusy

Aby usunąć brzydki zapach w lodówce, warto sięgnąć po cytrusy. Już samo umieszczenie połówek cytryny lub pomarańczy w lodówce może pomóc odświeżyć jej wnętrze. Cytryna działa antybakteryjnie i neutralizuje zapachy.

6.   Profesjonalna firma sprzątająca

Jeśli zapachy są bardzo intensywne i trudne do usunięcia, próbowałeś wszystkich sposobów, by się ich pozbyć i wciąż nie wiesz, jak usunąć brzydki zapach z lodówki, jedyną drogą ratunku może okazać się firma sprzątająca. Specjaliści dysponują odpowiednimi narzędziami i środkami, aby skutecznie i bezpiecznie oczyścić lodówkę, eliminując wszystkie zapachy. Jest to szczególnie przydatne w przypadkach, gdy zapachy przeniknęły głęboko w materiał lodówki lub gdy w grę wchodzi pleśń. Na rynku funkcjonuje wiele firm sprzątających, takich jak Eskurro, która oferuje kompleksowe usługi sprzątające. Profesjonaliści mogą więc nie tylko zniwelować brzydki zapach w lodówce, ale również zadbać o czystość całego mieszkania z wykorzystaniem sprawdzonych środków i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

nieprzyjemny zapach w lodówce jak się pozbyć

Brzydki zapach w lodówce? Sposobem odpowiednie przechowywanie produktów!

Świeżość i czystość lodówki w dużej mierze zależy od ogólnej organizacji – każdy produkt powinien mieć swoje miejsce. W ten sposób można nie tylko zapobiec powstaniu brzydkiego zapachu, ale również ułatwić sobie poszukiwania poszczególnych produktów podczas codziennego gotowania. Ogólnie przyjmuje się następującą kolejność artykułów w lodówce:

  • produkty konserwowane, zamknięte w szczelnych metalowych puszkach na najwyższych półkach – tego typu artykuły są najlepiej zabezpieczone przed zepsuciem i nie wymagają tak niskich temperatur, jak świeże produkty.
  • mięso, ryby oraz nabiał na dolnych półkach – dolna półka w lodówce jest zazwyczaj najchłodniejsza, co sprawia, że jest to idealne miejsce do przechowywania produktów podatnych na psucie, by jak najdłużej utrzymać ich świeżość i bezpieczeństwo.
  • warzywa i owoce w specjalnych szufladach – miejsca te są najczęściej wyposażone w systemy regulacji wilgotności. Pozwala to na utrzymanie optymalnej świeżości i tekstury produktów, a oddzielenie ich od innych artykułów spożywczych zapobiega przenikaniu zapachów i wpływom gazu etylenu, który niektóre owoce wydzielają w procesie dojrzewania.

Brzydki zapach w lodówce to powszechny problem, który ma wiele różnych przyczyn. Powodem powstania przykrego aromatu mogą być resztki jedzenia, wilgoć, zatkany odpływ lodówki, pleśń czy ogólny brud zgromadzony na ściankach. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod, jak pozbyć się smrodu z lodówki. Można zdecydować się na zakup pochłaniacza zapachów, czyszczenie z wykorzystaniem środków chemicznych oraz na kilka domowych sposobów znanych od lat. Kluczem do zachowania czystości i świeżości w lodówce będzie również odpowiednia organizacja produktów na półkach. Jeśli jednak żadna z metod nie pomaga, warto zdecydować się na pomoc profesjonalnej firmy sprzątającej, która bezpiecznie i skutecznie usunie problem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here