Jak pakować wartościowe rzeczy podczas przeprowadzki?

0
235

Przeprowadzka do nowego domu z jednej strony bywa bardzo wyczekiwana, z drugiej zaś z pewnością nie należy do prostych misji w życiu. Zwykle każda rodzina gromadzi tak wiele różnych rzeczy, że ich spakowanie może przyprawić o siwe włosy oraz ogrom stresu.

Na szczęście jeżeli zawczasu zgromadzi się pudełka i kartony do przeprowadzki, a także zapozna z dobrymi radami, takimi jak na przykład wskazówki podczas przeprowadzki, wszystko pójdzie sprawnie i szybko.

Spis treści

Dobra organizacja podczas pakowania

Dobra organizacja wszystkich członków rodziny podczas pakowania dobytku to jedna z najważniejszych spraw. To właśnie podczas przeprowadzki trzeba ze sobą współdziałać, między innymi na pierwszym etapie jakim jest przegląd i segregacja rzeczy, które zabierze się ze sobą do nowego domu.

Z pewnością każda rodzina ma bowiem mnóstwo drobnostek i niepotrzebnych już przedmiotów, które zamiast targać ze sobą do nowego miejsca, lepiej jest po prostu oddać za darmo, wyrzucić lub sprzedać.

Jeżeli rzeczy nie wywołują absolutnie żadnych emocji, nie łączą się ze wspomnieniami, są bardzo rzadko używane i tak naprawdę najczęściej tkwią gdzieś z tyłu szafy – zwyczajnie nie są potrzebne. Warto zatem dokonać takiej konkretnej selekcji, dzięki której rzeczy do zapakowania pozostanie po prostu mniej.

Dobre zabezpieczenie wartościowych rzeczy

W każdym domu swoje miejsce znajdują również rzeczy szczególne – wartościowe pod względem materialnym lub sentymentalnym. Może to być zatem drogi sprzęt RTV, drogie ubrania i dodatki, sztuka, przedmioty kolekcjonerskie, albo na przykład zastawa stołowa odziedziczona po rodzinie.

Jeżeli jakakolwiek rzecz ma wyjątkowo duże znaczenie sentymentalne lub finansowe, warto jest dobrze przyłożyć się do jej zaparkowania, a kartony i pudełka, w których rzeczy te się znajdują mieć po prostu na oku.

Wartościowe przedmioty lepiej jest przewozić do nowego miejsca samodzielnie i nie powierzać ich nawet bardzo zaufanej firmie transportowej. Podczas przeprowadzki może bowiem dojść do zagubienia się jakichś pudełek, szczególnie jeżeli nie były odpowiednio oznaczone i opisane. Jak samodzielnie warto zatem przewozić wszystko to, co kosztowało sporo pieniędzy, lub przedstawia wyjątkową wartość emocjonalną.

Jak pakować wartościowe rzeczy

Jak zatem pakować wartościowe rzeczy? Trzeba je maksymalnie ochronić przed możliwością zniszczenia w transporcie, tak by po otwarciu pudełek nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka, związana na przykład ze stłuczeniem pięknej zastawy porcelanowej.

Lepiej zatem poświęcić trochę więcej czasu na dokładne zapakowanie, niż zrobić to na szybko, a potem żałować. Do pakowania wyjątkowo cennych przedmiotów dobrze jest użyć folii bąbelkowej.

Poza tym dobrze jest obejrzeć w internecie filmiki instruktażowe z technikami pakowania, tak by użyć do tego jak najmniej materiału, a jednocześnie przewożonym przedmiotom zapewnić jak najwięcej ochrony.

Dobieranie kartonów

Decydując się na samodzielne pakowanie przedmiotów przenoszonych w czasie przeprowadzki należy zwrócić szczególną uwagę na to, w co będą wkładane poszczególne rzeczy. Do przeprowadzki nie nadaje się bowiem byle jakie pudełko. Karton przeprowadzkowy powinien być solidny, wykonany z grubej tektury, z odpowiednio zabezpieczonym dnem, które nie wypadnie pod wpływem ciężaru umieszczonych w kartonie przedmiotów.

Co więcej grubość tektury ma także znaczenie z punktu widzenia odporności na działania pakowanych przedmiotów, ich ostre krawędzie mogą bowiem doprowadzić do przedziurawienia ściany pudełka, a w rezultacie do jego rozpadnięcia się i wysypania umieszczonych wewnątrz przedmiotów. W przypadku grubej tektury ryzyko tego typu jest zminimalizowane.

Różne rozmiary

Istotne znaczenie ma także objętość pudełek, przeprowadzka bowiem wiąże się z koniecznością zapakowania i bezpiecznego przewiezienia przedmiotów o zróżnicowanych wymiarach, których przecież nie brakuje w żadnym domu. Posiadanie pod ręką w momencie ich pakowania opakowań o niejednakowych wielkościach znacznie ułatwia ten proces, unika się wtedy bowiem sytuacji, gdy niewielkie przedmioty muszą być wspólnie umieszczane w wielkim kartonie, gdzie niekoniecznie będą całkiem bezpieczne.

Ważny jest opis

Biorąc pod uwagę, że każdy karton z grubsza wygląda podobnie, bardzo ważne jest dokładne opisanie każdego z nich. Przeprowadzanie całości zgromadzonego dobytku z miejsca na miejsce oznacza bowiem, że wypełnionych naszymi rzeczami kartonów będzie bez liku. Aby w nowym miejscu móc bez problemu odnaleźć potrzebne rzeczy i nie musieć w tym celu otwierać pudełek metodą “na chybił-trafił” szczegółowy opis zawartości jest bezwzględny.

Kartony do przeprowadzki z prawdziwego zdarzenia mają na swojej wierzchniej stronie specjalnie przygotowane do tego celu miejsce. W przypadku jego braku nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zapisków dokonać w miejscu dowolnym. Wystarczy aby napisy były czytelne i zrozumiałe dla wszystkich domowników. Ważne także aby dokładnie opisać kartony zawierające elementy szklane i delikatne. Pozwoli to na ich bardziej pieczołowite traktowanie w czasie przenoszenia i ustawiania w samochodzie przeprowadzkowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here