Impregnacja drewna wewnątrz i na zewnątrz

0
199

Impregnacja drewna będzie w stanie zagwarantować jego długotrwałą i skuteczną ochronę. Miejmy jednakże na uwadze, iż to wyłącznie jeden spośród zabiegów, których potrzebować będzie drewno. Warto dowiedzieć się, jak powinien przebiegać proces impregnowania drewna, aby mogło nam posłużyć przez wiele lat.

Drewno narażone jest na oddziaływanie grzybów, zmiennej temperatury, promieniowania UV czy też wilgoci. Musi zostać zatem otoczone odpowiednią ochroną. Z uwagą wybieraj produkty służące do malowania oraz impregnacji, jak i zapoznaj się z zaleceniami danego producenta, żeby zabezpieczyć swoje drewno na długi czas. Tu zakupisz produkty do pielęgnacji drewna: https://saicos.pl/

Impregnacja drewna na zewnątrz

Właściwy sposób zabezpieczenia drewna na zewnątrz sprawi, iż stanie się ono odporne na działanie biokorozji oraz czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV czy też wilgoć. Dzięki odpowiednio wykonanej impregnacji, zachowa ono funkcjonalność i ładny wygląd na długi czas. Zanim przystąpimy do zabezpieczania powierzchni, warto będzie przemyśleć jak, ale też czym zakonserwować drewno.

Zabezpieczenie drewna w stanie surowym, powinno rozpoczynać się od użycia gruntującego impregnatu. Impregnaty takie mogą zabezpieczać drewno przed owadami bytującymi w drewnie, sinizną i biokorozją.

Jeżeli chcemy tylko odnowić pomalowaną już wcześniej powierzchnię, to warto będzie zeszlifować pozostałości poprzednio zastosowanego preparatu. Pozwoli to na osiągnięcie ładniejszego efektu wizualnego, zaś nałożony produkt lepiej wsiąknie w drewno.

Następnym krokiem, będzie dokładne zabezpieczenie powierzchni przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, woda czy też promieniowanie UV. Do wyboru mamy w tym przypadku przynajmniej kilka różnych produktów: emalie, oleje do drewna, impregnaty, lakierobejce i lakiery.

Lakiery do drewna na zewnątrz, są bardzo dobre celem zabezpieczania sporych powierzchni, na przykład podbitek i płotów. Dzięki użyciu silnych filtrów UV preparat sprawi, iż drewno nie zżółknie i nie ściemnieje i na długi czas zachowa swoją w pełni naturalną barwę.

Lakierobejce stosowane do zabezpieczania drewna na zewnątrz nadają mu także barwę, zapewniają satynowe wykończenie i podkreślają jego rysunek. Żywiczna lakierobejca będzie idealnym wyborem dla tych osób, które pragną połączyć najwyższą jakość z łatwością wykonania zabezpieczenia.

Konserwowanie ogrodowego drewna może być wykonywane również z zastosowaniem impregnatów, które nadają mu matowe wykończenie, a równocześnie zachowują rysunek drewna. Użycie żywicznego impregnatu, daje gwarancję łatwości i szybkości wykonywanej pracy – kolejną warstwę preparatu możemy nałożyć już po upłynięciu paru godzin.

Olejowanie drewna znajdującego się na zewnątrz, wymaga dużej uwagi, gdyż na chociażby raz zaolejowane drewno można nałożyć już wyłącznie olej. We właściwy sposób nałożony preparat nie powinien stworzyć powłoki, zaś podkreślać rysunek drewna i matowe wykończenie. Bardzo dobrze sprawdzi się w roli ochrony drewna na zewnątrz w wypadku powierzchni takich, jak chociażby drzwi, mostki, tarasy czy podłogi. Co bardzo ciekawe, celem zabezpieczania drewna w ogrodzie albo na balkonie, świetnie sprawdzają się także emalie.

Impregnacja drewna wewnątrz

Zaimpregnowanie drewna w środku domu to także konieczność. Pomimo tego, iż na tego typu powierzchnię działają zupełnie inne czynniki, aniżeli na zewnątrz, zostawienie surowego drewna bez żadnej ochrony, nie wchodzi tutaj w grę. W tym wypadku proces zniszczenia drewna również da o sobie w niedługim czasie znać.

Celem zabezpieczenia surowego drewna we wnętrzach, trzeba stosować inne środki, aniżeli na zewnątrz. Dokładnych instrukcji warto poszukać na karcie technicznej albo opakowaniu wyrobów. Z uwagi na przeznaczenie malowanego elementu w pomieszczeniach, można zastosować chociażby lakier do intensywnie eksploatowanych parkietów czy też lakierobejcę. Co ważne, w wypadku wymalowań wewnętrznych, impregnat do drewna surowego, nie będzie wcale niezbędny – zwykle tego typu produkty aplikuje się w sposób bezpośredni na surowe elementy albo wcześniej zagruntowane z użyciem jednej warstwy lakieru albo lakierobejcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here