Grzejnik nie działa

0
206

Chyba każdemu z nas zdarzyło się w domu spotkać z następującą sytuacją: zaczyna się sezon grzewczy, rozpalasz pierwszy raz w piecu. A tu nagle dziwne bulgotanie w kaloryferach. Ogólnie cała instalacja grzewcza jest głośna. Na dokładkę tylko część powierzchni kaloryfera jest ciepła. Takie “objawy” mogą wskazywać na zapowietrzenie kaloryferów.

Dlaczego kaloryfery się zapowietrzają?

Główna przyczyna to nieprawidłowe napełnianie kaloryferów wodą. W domach jednorodzinnych zazwyczaj robimy to sami i jako amatorzy, możemy przez przypadek wtłoczyć powietrze wraz z wodą. Dlaczego kaloryfery się zapowietrzają jeszcze? Otóż dlatego, że napełniając je zwykłą wodociągową wodą, zawiera ona rozpuszczone powietrze oraz różne minerały, które mogą reagować między sobą a także instalacją. W efekcie, po pewnym czasie może pojawić się w nich powietrze. Inne przyczyny to wadliwa konstrukcja instalacji grzewczej – przede wszystkim jej nieszczelność. Gdy woda wycieka z kaloryferów, przestrzeń ta wypełnia się powietrzem, w efekcie czego dochodzi to zapowietrzenia. Może być też spowodowane nieprawidłowym ciśnieniem wewnątrz instalacji, które wypycha wodę.

Jednak zimne kaloryfery mimo wysokiej temperatury na piecu to nie jedyny problem jaki wywołują zapowietrzone kaloryfery. Przede wszystkim, pod wpływem zapowietrzenia instalacja grzewcza może ulec korozji. W efekcie tego dojdzie do usterki i może być tak, że cała instalacja, albo jej część, będzie wymagała wymiany. Takiej sytuacji zdecydowanie lepiej zapobiegać – wystarczy dbać o to, by nasze grzejniki nie były zapowietrzone. Regularne odpowietrzanie kaloryferów pomogą nam utrzymać całą instalację w dobrym stanie.

Odpowietrzanie kaloryferów można zrobić samemu. To stosunkowo prosty zabieg, który wykonuje się w kilku krokach. Sporo jednak zależy od rodzaju instalacji jaki mamy. Prostsze możemy wykonać sami – jednak przy bardziej skomplikowanych, nowoczesnych systemach grzewczych, odpowietrzanie kaloryferów lepiej zlecić hydraulikowi. Mamy wtedy gwarancję tego, że cały zabieg zostanie przeprowadzony właściwie i nasze grzejniki znów będą w pełni sprawne. Ile kosztuje odpowietrzanie kaloryfera? Cena jest zależna od wielkości i rodzaju instalacji – może nas kosztować do kilkuset złotych. Jest to może spory koszt, ale raczej jednorazowy i bez wątpienia mniejszy, niż konieczność wymiany całości instalacji grzewczej poprzez zaniedbanie i pozostawienie zapowietrzonych kaloryferów na okres palenia w piecu. Dlatego lepiej wcześniej o to zadbać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here