Czy muszę jeść 5 posiłków dziennie?

0
237

Jedzenie 5 ciu posiłków dziennie to według wielu specjalistów i osób odpowiednia oraz korzysta dieta/strategia dla naszego zdrowia. Teoretycznie jedzenie często małych porcji jest korzystniejsze od zjedzenia trzech lub dwóch dużych posiłków, co jest ogólnie znaną teorią. Wiele osób jednak zastanawia się, czy trzeba jeść 5 posiłków dziennie zamiast popularnych 3, a jeśli tak to dlaczego. W tym tekście poruszamy temat 5-cio posiłkowego planu żywieniowego w ciągu dnia, przedstawimy plusy tej opcji oraz odpowiadamy czy koniecznie trzeba jeść 5 posiłków dziennie.

Jedzenie 5 posiłków dziennie pomaga schudnąć

Pierwszym i jednym z najważniejszych powodów, dla których powinniśmy jeść 5 razy dziennie w małych porcjach, jest fakt odchudzania się i spadania na wadze. Wiele badań wykazało zależność między odchudzaniem a częstym jedzeniem mniejszych porcji. Jedzenie kilku posiłków w ciągu dnia sprawia, że łatwiej nam kontrolować łaknienie i nie jest ono bardzo duże w żadnej część dnia. Przyjmując małe porcje kalorii, organizm lepiej przetwarza je na energię, bez odkładania jak ma to miejsce np. przy dwóch dużych posiłkach, w trakcie których organizm nie może efektywnie przetwarzać dużej dawki kalorii. Jedzenie 5-ciu posiłków pozwala efektywnie wydatkować energię, co przyspiesza przemianę materii, a w efekcie wspomaga odchudzanie.

Uwaga: Jedzenie często wielu posiłków może być również pewnego rodzaju zagrożeniem. W takiej sytuacji dużo łatwiej przyzwyczaić się nam do “podjadania” lub uzależnić wręcz od jedzenia. Wzrasta tym samym zagrożenie przybierania na wadze. Jeśli zatem chcemy jeść 5 posiłków dziennie, powinniśmy restrykcyjnie przestrzegać planu posiłków.

Dobre samopoczucie

Jedzenie 5-ciu posiłków w ciągu dnia pomaga również utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Dzięki temu nie będziemy czuli się senni lub osłabieni. Przełoży się to na lepszą kondycję oraz samopoczucie i mniejsze ryzyko spadku glukozy jak np. przy niedobraniu odpowiednich produktów gdy jemy 2 lub 3 razy dziennie. Regularne jedzenie w małych ilościach pomaga również obniżać nadwyżki cukru, jeśli jesteśmy cukrzykami. Zasada ta obowiązuje również zdrowe osoby, którym łatwiej jest utrzymać odpowiedni średni poziom.

Czy trzeba jeść 5 posiłków dziennie

Czy trzeba jeść 5 posiłków dziennie?

Odpowiedz na to pytanie, nie jest kategoryczna — ale ze wskazaniem na jedzenie 5 ciu posiłków dziennie. Jedzenie np. 2 czy 3 posiłków dziennie wystarczać będzie na prawidłowe funkcjonowanie oraz utrzymanie odpowiedniej formy organizmu. Jeśli jednak chcemy, aby nasz organizm był w lepiej formie, bilans kalorii był ujemny i pomagał tracić nam wagę lub czujemy się lepiej, jedząc mniejsze porcje, zdecydowanie warto wykorzystać opcję “5 posiłków”. Jedzenie 5-ciu posiłków będzie również korzystne dla osób z nadwagą lub cukrzycą, dla których takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne. Z pewnością warto zastosować taką opcję też, jeśli jesteśmy sportowcami, intensywnie dbamy o naszą sylwetkę lub chcemy osiągać jak najlepsze wyniki wydajności organizmu.

Przygotowywanie jednak takiej ilości posiłków często jest czasochłonny stąd warto zastanowić się na wyborem diety pudełkowej z dowozem. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór firm cateringowych. Jeżeli mamy problem z wyborem takiej firmy warto skorzystać z porównywarki cateringów dietetycznych. Dietly to największe porównywarka diet pudełkowych w Internecie. Możemy tutaj znaleźć kilkaset różnego rodzaju cateringów, w różnych miastach Polski jak np. catering dietetyczny w Łodzi. Na stronie porównywarki możesz wybrać cateringi według ceny (wahają się od 35 do 90 zł za dzień), według rodzaju diety np.: odchudzającej, paleo, standard, diety na masę czy redukcję, wegańskiej lub  wegetariańskiej czy też według ilości dostarczanych posiłków na dzień. Można również skorzystać z konsultacji dietetyka czy wybrać zamówienie testowe, które może pomóc Nam w wyborze odpowiedniej firmy cateringowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here