Co warto wiedzieć, wybierając płytki łazienkowe?

0
139

Płytki łazienkowe to jedno z najczęściej stosowanych wykończeń wnętrz, które możemy znaleźć w pomieszczeniach przeznaczonych do kąpieli, relaksu i dbania o własne potrzeby fizjologiczne. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że każdy z nas chce wybrać je jak najlepiej. Jakich zasad w takim razie warto się trzymać, aby spełnić swoje marzenie o idealnym wyglądzie łazienki?

Duże płytki czy małe?

Pierwsze pytanie często dotyczy wielkości płytek łazienkowych. Obecnie mamy do wyboru kilkanaście ich rodzajów: małe, duże, w różnych kształtach. Spośród wszystkich wymienionych najlepiej jest wybrać takie, które optycznie będą powiększać małą łazienkę, nie zmniejszą dużej i w każdym pomieszczeniu wywołają wrażenie harmonii. Efekt taki możemy osiągnąć przede wszystkim właściwie dobierając wielkość płytek.

Zatem do łazienki o małym rozmiarze warto wziąć większe płytki. Wydaje się to nieco paradoksalne, ale wystarczy pomyśleć o tym, ile fug znajdzie się w całym pomieszczeniu. Im mniej w małej łazience, tym lepiej, ponieważ całe wnętrze będzie wydawać się większe, bardziej spójne i mniej “pokratkowane”.

Z kolei mniejsze płytki mogą lepiej prezentować się w większej łazience, gdzie liczba fug (a także ich widoczność) nie będą już mieć tak ogromnego znaczenia.

Wzory czy jednolity kolor?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak sprawić, by łazienka była jak najbardziej estetyczna. Niektórzy z nas nie lubią gładkich powierzchni, dlatego chętnie sięgają po wzorzyste płytki lub po dwa czy trzy kolory kafelków, które łączą ze sobą. Ale czy zawsze jest to słuszne rozwiązanie?

Ponownie wiele zależy od wielkości łazienki. Jeśli mamy do czynienia z dużym pomieszczeniem, zazwyczaj możliwe jest wykorzystanie kolorowych lub wzorzystych płytek. W tym przypadku nie prowadzą one do powstania chaosu i nie powodują wrażenia przytłoczenia nadmiarem otaczających nas wzorów. Zupełnie inaczej może być jednak w przypadku małych pomieszczeń – tutaj ponownie najlepiej będzie kierować się minimalizmem i wybrać gładkie płytki w jednym, maksymalnie w dwóch kolorach.

Nietypowe kształty

Jeśli jesteś miłośnikiem nietypowych rozwiązań, być może będziesz zainteresowany również ciekawszymi wzorami płytek niż prostokątne lub kwadratowe. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, abyś wybrał kafelki do łazienki w kształcie plastra miodu czy trójkąta. Pamiętaj jednak, aby trzymać się wyżej wymienionych zasad, które pomogą ci uzyskać jak najlepszy wygląd całego pomieszczenia.

Co bardzo ważne, unikatowe kształty lub wybór płytek 3D pozwolą ci uzyskać niesamowity wygląd łazienki, która z pewnością będzie się wyróżniać na tle innych znanych ci łazienek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here