Co to jest botoks?

0
187

Większość z ludzi w społeczeństwie uważa to za przywilej celebrytów wielkiego świata i bardzo często nie kojarzy tego z czymś dobrym i pożądanym. Jest stosowanym w celu jak najdłuższego zachowania swojego młodego wyglądu uznawany za eliksir młodości. Inaczej botoks nazywany jest toksyną botulinową bo właśnie na bazie tej toksyny jest uzyskiwany.

Zabieg botoksem polega na wstrzyknięciu preparatu w mięsień, który odpowiada za wybraną część twarzy. Efektem takiego zabiegu jest zatrzymanie pracy wybranego mięśnia oraz skurczenie skóry, w konsekwencji skóra wygląda na bardziej naciągniętą a co za tym idzie młodszą. Ze względu na trującą naturę toksyny botulinowej ważne jest aby zabieg został przeprowadzony przez doświadczonego lekarza w odpowiednich proporcjach, co pozwoli na uzyskanie prawie natychmiastowych efektów, które utrzymają się dostatecznie długo bo aż do 6 lub 8 miesięcy, jednak czas utrzymywania się efektów zależy od stylu życia pacjenta.

Należy pamiętać o tym, że zabieg botoksem to nie zabieg operacji plastycznej, jak często może być przedstawiany przez starszą część społeczeństwa, tak samo jak mit o uzyskaniu po takim zabiegu efektu maski na twarzy, botoks wpływa tylko na wybrane mięśnie i nie ingerują w mimikę twarzy.

Zabiegi takiego typu są nieinwazyjne, proste a co najważniejsze są bezpieczne. Są jednak pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają stosowanie zabiegu botoksem. Pierwszym z nich jest okres karmienia piersią oraz samej ciąży, kolejnymi przeciwwskazaniami są choroby płytki nerwowo-mięśniowej lub nawet uszkodzenia skóry mogą uniemożliwić zastosowanie botoksu. Nie należy również decydować się na zastosowanie botoksu jeżeli stosowany jest lek jak D-penicylamina i cyklosporyna. Należałoby również rozważyć czy nie mamy alergii na toksynę botulinową.

Zabieg botoksem nie jest również zalecany osobom bardzo młodym tak jak osobom po 65 roku życia, takie osoby powinny rozważyć zastosowanie innych metod.

Ważne jest też aby na dwa do trzech dni przed planowanym zabiegiem nie zażywać leków rozrzedzających krew ani aspiryny. Natomiast po wykonaniu zabiegu nie powinno się wykonywać ćwiczeń fizycznych oraz korzystać z sauny lub solarium, ponieważ może to osłabić efekt zabiegu. Sam zabieg botoksem trwa niedługo bo tylko około 15-20 minut, zabieg przebiega bezboleśnie oraz nie wymaga znieczulenia, a pierwsze rezultaty zabiegu jeżeli nie natychmiastowo to są zauważalne już po około dwóch tygodniach. Pacjentka powinna przyjść na kontrolę po około dwóch tygodniach w celu sprawdzenia efektów i wprowadzeniu ewentualnych korekt.

Botoks nie jest oczywiście wykonywaniu tylko w celach poprawienia estetyki twarzy pacjenta, ale znajduje zastosowanie w leczeniu nadpotliwości, bruksizmu (czyli bezwiednemu zgrzytaniu zębami, w takim przypadku botoks wstrzykiwany jest w boczne mięśnie żuchwy) lub nawet stosowana przy opadających powiekach lub przy silnych migrenach.
Większą ilość informacji zapewnia strona wrosinski.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here