Choroby genetyczne i zwierzęta transgeniczne

0
254

Współczesna medycyna odnotowuje niebywały postęp. Podobnie jest z naukami biologicznymi. Znajomość funkcjonowania organizmów połączona ze znajomością działania genotypu i poszczególnych genów powoduje, że coraz więcej wiemy o różnego rodzaju schorzeniach oraz potrafimy tworzyć nowe organizmy, bądź modyfikować istniejące.

Co więcej również podstawowe badania, jak na przykład badanie liczby krwinek wbc dają nam dużo więcej informacji niż wcześniej. Dzięki temu możemy na wcześniejszym etapie wykryć pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu i zapobiegać groźnym chorobom na wczesnym etapie ich rozwoju. Należy wszakże pamiętać, że nie zawsze jesteśmy w stanie zminimalizować szkody powstałe wskutek działania nieprawidłowych genów. Choroby genetyczne – najczęściej występujące schorzenia niestety są ciągle nieuleczalne i dopóki nie będziemy w stanie modyfikować pojedynczych genów bezpośrednio u żywego człowieka, dopóty nie pozbędziemy się tego typu przypadłości. Co prawda próby cały czas trwają. Zwierzęta transgeniczne są przykładem tego jak daleko mogą być posunięte manipulacje genetyczne. Ciągle jednak nie jesteśmy w stanie pokonać pewnych barier. Wydaje się wszakże, że wspomniany na początku postęp w tej dziedzinie dzieje się na tyle szybko, że problemy te znikną w najbliższej przyszłości.

Podsumowując rozwój medycyny i genetyki jest na tyle duży i szybki, że istnieje realna szansa na wykreowanie sytuacji, w której będzie możliwe zlikwidowania chorób genetycznych. Jednakże należy pamiętać o tym, żeby rozwój ten był harmonijny i nie ingerował głęboko w naturę stworzenia.

radiobc.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTrądzik
Następny artykułPierwszy trymestr ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here