Choreoterapia – terapia tańcem

0
249

Uważasz, że wszelkie dolegliwości i choroby możesz wyleczyć tylko poprzez leki ewentualnie poprzez zioła. A może warto poszukać jeszcze innych sposobów. Słyszałeś kiedykolwiek o terapii tańcem? Jeśli nie, to opowiem Ci o choreoterapii.
Choreoterapia to terapia wywodząca się z nurtu terapii sztuką. A polega na tańcu i wykonywaniu określonych ruchów. Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii Tańcem (ADTA) tłumaczy, że choreoterapia traktuje ruch jako proces, który buduje harmonię psychiczną, fizyczną i duchową.
Terapia ta opiera się na wchodzeniu do głębi siebie i właśnie tam szukaniu rozwiązaniu problemów. Jeśli w sobie odnajdziemy spokój i zintegrujemy się z samymi sobą to również odnajdziemy się w świecie i wszystko będzie prostsze.
Taniec i rytmiczne ruchy pomogą nam w osiąganiu jedności. A potwierdzają to badania wykonane przez amerykańskich i europejskich naukowców. Naukowcom udało się udowodnić, że choreoterapia wykazuje lepsze działanie w porównaniu z innymi terapiami w walce z depresją i redukuje poziom lęku.
Choreoterapia jest polecana osobą borykającym się z takimi przypadłościami jak: zaburzenia odżywiania, zaburzenia osobowości, autyzmem, ADHD, upośledzeniami, uzależnieniami i różnymi chorobami psychicznymi (depresje, choroba dwubiegunowa, itd.). Choreoterapia będzie też dobrym rozwiązaniem dla osób borykających się z żałobą i smutkiem po stracie bliskich jak i również w kryzysie życiowym.
Terapia tańcem i poprzez ruch jest terapią odnajdywania samego siebie poprzez wykonywanie określonych ruchów i wyrażaniu siebie poprzez taniec.
Wydaje Ci się, że choreoterapia nie jest rozpowszechniona w Polsce? Mylisz się! W naszym kraju funkcjonuje kilka organizacji, które zrzeszają osoby zajmujące się tą specyficzną terapią. Przykładem może być działające w Poznaniu Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii (PTT) lub Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Tańcem i Ruchem (PSPTiR). A jeśli chcesz zdobyć kwalifikacje pozwalające na zajmowanie się tą dziedziną umożliwi Ci to Instytut DMT.

med-online.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here