Bazylika franciszkańska w Krakowie

0
258

Wzniesiona w XIII wieku, rozbudowana w XV, jest jedną z najciekawszych świątyń, jakimi może się pochwalić Kraków. Bazylika św. Franciszka z Asyżu to jeden z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Starym Mieście. Dlaczego? Bo to właśnie tu można ujrzeć na własne oczy te dzieła sztuki, o których tak często wspominają przewodniki po Grodzie Kraka. Dlaczego warto zwiedzić ten ciekawy zabytek sztuki sakralnej?
Kościół franciszkański to jedna z najciekawszych budowli na terenie Starego Miasta oraz ciekawa pamiątka z czasów średniowiecza. Choć jeszcze w XIX wieku przeprowadzono tu prace, które miały istotny wpływ na wygląd świątyni, do dziś urzeka ona swą gotycką formą. Kościół ten jest ważnym punktem w programie wycieczki dla tych osób, które chcą odwiedzić miejsca popularne kultu, wizyta w jego murach jest też wielkim przeżyciem dla każdego miłośnika sztuki. Dlaczego? Bo dumą tego kościoła są wspaniałe witraże oraz polichromie, których autorem jest Stanisław Wyspiański. W kościele tym ciekawie prezentuje się też ołtarz główny z lat 60-tych XIX wieku oraz płyta poświęcona Bolesławowi Wstydliwemu, którą projektował Jan Matejko. W kościele tym spotkać się można również z dziełami Józefa Mehoffera, który jest autorem Drogi Krzyżowej w kaplice Męki Pańskiej.
Wspaniałe dzieła sztuki sprawiają, że kościół franciszkański jest ważnym punktem w programie każdej wycieczki po Krakowie. To dzięki nim do gotyckiej bazyliki zaglądają tak chętnie i wierni, i ci, którzy chcą spędzić trochę czasu w otoczeniu niezwykłych dzieł sztuki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here