Bez ozonu nie ma życia

0
238

Ozon, czyli tritlen – odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. Jest pachnącym, niebieskim gazem o silnie toksycznych i aseptycznych właściwościach. Jest drażniący. Powoduje uszkodzenie błon biologicznych. Ma większą gęstość od powietrza. Jest niepalny, ale ma zdolność podtrzymywania procesu spalania. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Może występować również w postaci fioletowej cieczy, ale należy go schłodzić do temperatury w przedziale od minus stu dziewięćdziesięciu trzech stopni Celsjusza do minus stu jedenastu.
Stosuje się go przy dezynfekcji wody. Służy również do utleniania paliwa rakietowego. Jest doskonałym środkiem dezynfekcyjnym. Jednak jego najważniejszą rolą na Ziemi jest pochłanianie części światła nadfioletowego dochodzącego ze Słońca.
Ozon tworzy się w czasie wyładowań elektrycznych na przykład podczas uderzeń piorunów. Naturalnie występuje w atmosferze. Powstaje pod wpływem nadfioletu w wyniku rozpadu cząsteczek tlenu.
Mówiąc o ozonie zawsze powstaje pytanie o dziurę ozonową. Co to jest dziura ozonowa? Jest to zjawisko zachodzące w atmosferze, które polega na spadku stężenia ozonu. Zjawisko to zachodzi głównie w obszarach podbiegunowych. Powstawanie dziury ozonowej związane jest przede wszystkim z emisją freonów. Dziura ozonowa powoduje, że szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe przenika przez atmosferę. Jest ono szczególnie szkodliwe dla wszystkich organizmów żywych. Mogą one powodować oparzenia a także uszkadzać materiał genetyczny zawarty w komórkach. W ten sposób zwiększa się możliwość zachorowania na raka.

ladychwila.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here