Ranking komputerów do biura

0
377

W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie biura bez komputera. Sprzęt ten potrzebny jest nawet do wykonywania niemal każdej czynności. Bez niego utrudnione byłoby skontaktowanie się z klientami i kontrahentami, wystawianie faktur czy prowadzenia działań marketingowych i reklamowych. A to tylko część zadań, które w biurach wykonywane są za pomocą komputera. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że aby te zadania mogły być wykonywane wydajnie i szybko konieczne jest zainwestowanie w dobry komputer do pracy. Zazwyczaj w biurach stawia się na stacjonarny sprzęt o wysokiej wydajności. Wielu przedsiębiorców zadaje sobie jednak pytanie, jakie cechy i parametry powinien mieć komputer do biura. Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na to pytanie, zapraszamy do naszego artykułu.

Spis treści

Polecane komputery do biura

Najlepszy komputer do biura do 1000 PLN

Lenovo S200 TWR (10HQ001EPB)

Najlepszy komputer do biura do 1500 PLN

Lenovo S200 Tower (10HQ000XPB)

Najlepszy komputer do biura do 2000 PLN

Morele WORKSTUDIO + W1900

Najlepszy komputer do biura do 2500 PLN

Lenovo V520 (10NK004FPB)

Najlepszy komputer do biura do 3000 PLN

Dell Vostro 3668 MT (N227VD3668EMEA01_W10_PL)

Najlepszy komputer do biura do 4000 PLN

Action Actina Prime IM (0046)

Komputery biurowe  –jak wybrać dobry komputer do pracy?

W kategorii komputerów biurowych znajdziemy wiele urządzeń, które znacząco różnią się od siebie i ceną i parametrami, które pozwalają na optymalne korzystanie z nich możliwości. Niestety ze względu na szeroką ofertę komputerów biurowych decyduję, co do zakupu idealnego modelu nie jest łatwo podjąć. Bardzo często przedsiębiorcy nieznający się na technologii i komputerach inwestują w sprzęt, którego parametry okazują się niewystarczające do realizacji wszystkich niezbędnych działań. Taka sytuacja bardzo często zachodzi w przypadku, gdy w firmie używa się specjalistycznych programów, które wymagają nie tylko dużej pojemności dysków, ale i szybkiego działania komputera oraz odpowiedniej karty graficznej. Warto o tym pamiętać i zdać sobie sprawę, że użytkowanie pakietu biurowych dokumentów to tylko jedno z działań, które wykonuje się na komputerze do pracy. Osoby, które mają problem z wybraniem odpowiedniego modelu, mogą sięgnąć do rankingu komputerów do biura, który pokazuje nie tylko najpopularniejsze modele, ale i te, których stosunek jakości do ceny jest optymalny.

Parametry komputera do biura

Osoby, które komputera do biura chcą wybrać samodzielnie, jedynie w niewielkim stopniu wspomagając się zestawieniami tego typu sprzętu, przede wszystkim powinny zwrócić uwagę na podstawowe parametry urządzeń, które oglądają. Szczególną uwagę należy zwrócić na procesor, kartę graficzną, pamięć RAM oraz dysk twardy. Nie są to jednak wszystkie istotne parametry komputera do pracy. Zanim jednak zaczniemy je analizować, dobrze jest zdecydować czy w biurze chcemy pracować na komputerze stacjonarnym, czy laptopie.

Laptop czy komputer stacjonarny – co wybrać do biura?

Wybór firmowego komputera powinno się rozpocząć do podjęcia decyzji czy chce się pracować na laptopie, czy komputerze stacjonarnym. Decyzja ta powinna być podyktowana wieloma czynnikami, z których najmniejsze znaczenie ma cena. Przy dokonywaniu wyboru liczy się przede wszystkim funkcjonalność i praktyczność firmowego sprzętu. Pod uwagę należy wziąć również rodzaj prowadzonego biznesu. Przedsiębiorca, który często podróżuje lub odbywa służbowe spotkania lepiej, jeśli postawi na mobilny komputer. Pozwoli on na pracowanie w każdym miejscu np. pociągu, a także będzie przydatnym narzędziem podczas spotkań biznesowych. Laptopy do pracy to również rozwiązanie niskobudżetowe, są one zazwyczaj tańsze niż komputery stacjonarne, a przy tym nie ubywa w nich na funkcjonalności. Nie oznacza to jednak, że są rozwiązaniem idealnym. Kupując laptopa do firmy, należy liczyć się z jego przeciętną mocą obliczeniową, trudniejszą modernizacją, brakiem możliwości własnej konfiguracji oraz organicznym zestawem złączy i gniazd. Te wszystkie funkcjonalności zapewnia natomiast komputer stacjonarny. Jednak jego najważniejszą wadą jest to, że ciężko i trudno go przenieść, nie ma więc możliwości, aby zabrać go w podróż służbową czy na spotkanie z klientem.

Parametry komputera do biura: wydajność

Wydajność to jeden z najważniejszych parametrów komputera do biura. Określając ją, należy pod uwagę wziąć to, aby pozwala na wykonywanie wszystkich zadań związanych z działaniem firmy. W tym zakresie trudno mówić o uśrednionej czy standardowej wartości, ponieważ firmowe komputery wyposażone są w różne programy. Jeśli w pracy głównie korzysta się z pakietów biurowych, można kupić komputer o mniejszej wydajności, jeśli natomiast zadania opierają się na pracy w programach graficznych, to sprzęt musi cechować się wyższą wydajnością. Najważniejszą zasadą jest tu zakup komputera do biura, który bez problemu poradzi sobie z obsługą niezbędnego oprogramowania oraz pozostałych procesów.

Ze względu na to, że w biurach wykorzystuje się zazwyczaj więcej niż jeden program, komputer do pracy powinien posiadać co najmniej dwa rdzenie, które zapewnią optymalną moc obliczeniową. Ważne jest także sprawdzanie częstotliwości taktowania sprzętu. W przypadku komputerów biznesowych warto wybrać modele z procesorami taktowania od 2 do 3 tys. MHz. Biorąc pod uwagę te parametry, można stwierdzić, że najlepszy wyborem będzie komputer do biura z procesorem serii Intel i5 lub i7.

Parametry komputera do biura: dysk twardy

W firmach bardzo dużo danych gromadzi się na dyskach wewnętrznych komputerów, dlatego też powinny one cechować się dużą pojemnością. Jednak sama pojemność to nie wszystko, dysk musi oferować również odpowiednią prędkość pracy. Nie można dopuścić do tego, że pliki na komputerze do pracy będą otwierać się kilka lub kilkanaście minut. Przedsiębiorcom, którym zależy na dużej powierzchni dysku, rankingi komputerów do biura wskazują modele wyposażone w ten HDD. Zakup komputera z dyskiem HDD jest bardziej ekonomicznych. Dyski SSD, które mają dużo zalet, ale są dość drogie i przy potrzebie znacznej ilości miejsca może się okazać, że cena komputera do biura będzie bardzo wysoka.

Parametry komputera do biura: pamięć RAM

Kolejnym istotnym parametrem jest pamięć RAM. Aby komputer mógł sprawnie działać i z powodzeniem wykonywać zadania pracy biurowej wystarczy wyposażyć go w 4 GB pamięci RAM. W przypadku, gdy zadania są bardziej zaawansowane, a procesy obliczeniowe skompilowane dla komfortu pracy należy zwiększyć ilość gigabajtów.

Parametry komputera do biura: karta graficzna

Tak jak każdy inny sprzęt również komputera do biura musi być wyposażony w kartę graficzną. O tej lepszej jakości powinny pomyśleć przede wszystkim firmy, których praca opiera się na kontakcie z grafiką. W ich przypadku dobrze jest zakupić kartę graficzną dedykowaną. Jeśli firma ma niewiele wspólnego z graficznymi projektami i głównie pracuje na plikach tekstowych, do sprawnego działania powinna wystarczyć karta graficzna wbudowana w płytę główną, czyli zintegrowana.

Parametry komputera do biura: monitor

Przy pracy biurowej niemal 8 godzin pracuje się, patrząc w monitor, dlatego powinien być on najwyższej jakości. Komputer do biura nie może być małego ekranów, na którym mało co widać. Minimalną rozdzielczością jest 17 cali. Matryca komputera powinna być matowa, czyli taka, od której nie odbija się światło słoneczne, a kontrast przyjazny dla oczu. W biurze nie powinno się też stosować monitorów panoramicznych. Coraz częściej stosowaną praktyką jest praca na dwóch monitorach. Ułatwia to wykonywanie poszczególnych działań i czyni pracę bardziej wydajną.

Komputer do biura nie tylko parametry

Osoby kupujące komputer do biura muszą pamiętać, że w przypadku tego sprzętu nie liczą się tylko parametry techniczne. Ważna jest również kultura praca urządzenia. Dobrze jest, jeśli ono cicho pracuje oraz nie przegrzewa się. Komputer do pracy powinien być ten ergonomiczny i funkcjonalny. Osoby, które sprzętu nie wykorzystują do zaawansowanych zadań, najprawdopodobniej nie odczują czy w jego wnętrzu znajduje się wyżej jakości karta graficzna, czy też nie. Znaczenie jednak dla nich będą miały akcesoria do komputera. Do takich zalicza się myszkę, klawiaturę czy słuchawki. Te najtańsze będą powodowały niższy komfort pracy i często się psuły. Dlatego na akcesoriach nie warto oszczędzać. Wybierając komputer stacjonarny do biura, należy dokupić do niego dobrej jakość klawiaturę, myszkę i podkładkę. W przypadku, jeśli w biurze pracuje się na laptopie, należy sprawdzić rozkład klawiszy i rodzaje zastosowanej klawiatury oraz czułość touchpada. Osoby, które dużo piszą, powinny zadbać, aby wybrana klawiatura miała dobrze wyprofilowane klawisze o odpowiedniej wielkości i dobrze rozplanowane przyciski.

W przypadku obydwóch tych sprzętów przydatne jest też wybieranie modeli wyposażonych w złącza USB 3.0 oraz umożliwiające włożenie kart pamięci. Istotne jest również rozmieszczenie tych portów. Interfejsy, które umieszczone są zbyt blisko przedniej krawędzi obudowy, mogą przeszkadzać podczas pracy z podłączonymi zewnętrznymi nośnikami.

Ekonomia, czyli pobór mocy, a komputera do biura

W firmie gdzie jednocześnie działa wiele komputerów pobór mocy jest bardzo duży, a co za tym idzie, wysokie są również rachunki za prąd. Chcąc je obniżyć, a także działać na rzecz środowiska naturalnego warto przy wyborze komputera do biura stawiać na modele energooszczędne, które wyposażone są w rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska naturalnego.

Ranking komputera do biura – czym się kierować przy wyborze sprzętu?

Przedsiębiorcy, którzy szukają komputera jedynie do prac biurowych i Internetu, mogą odpuścić sobie inwestowanie w wydajne maszyny z drogimi podzespołami. Najprawdopodobniej nie wykorzystają ich możliwości. O wiele lepiej, jeśli w trakcie przeglądania rankingu komputerów do biura skupić się na tych modelach, które oferują wysoką kulturę pracy, niski pobór energii, ergonomiczność czy funkcjonalności. Taki komputer będzie wygodny w użytkowaniu i w 100% spełni swoje zadania. Zupełnie inne kryteria wyboru powinni natomiast zastosować właściciele firm na co dzień pracujący na specjalistycznych programach. Te zazwyczaj wymagają sprzętów, które pozwalają na o wiele więcej. W tym wypadku nie obędzie się bez inwestycji w wydajny i wysokiej klasy komputer z górnej półki. Nie warto jednak oszczędzać na takim zakupie. Dokonany niewłaściwie, nie tylko obniży wydajność pracownika, ale i może stać się przyczyną strat finansowych firmy. Ciągle naprawy i serwisowanie zazwyczaj jest o wiele droższe niż jednorazowy zakup porządnego sprzętu. Co więcej, zabiera on dużo czasu, który w normalnych warunkach można przeznaczyć na wykonywanie zadań firmowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here