Ranking prostownic. Top 10 najlepszych modeli. Jaką wybrać?

0
467

Wilgoć, wiatr czy naturalne uwarunkowania sprawiają, że włosy potrafią wywijać się w każdą stroną. O ile tworzą one naturalne i estetyczne loki lub fale, nie jest to dużym problemem. Ten natomiast pojawia się, jeśli ułożenie fryzury przypomina walkę z wiatrakami, a każdego ranka włosy przypominają krajobraz po bitwie. W tym wypadku do ułożenia fryzury mogą nie wystarczyć kosmetyki do włosów i konieczne będzie sięgnięcie do urządzeń elektrycznych, takich jak prostownica. Pozwala ona na uzyskanie gładkich, prostych i lśniących włosów. Jednak przy zakupie prostownicy do włosów ważne nie tylko to czy idealnie wyprostuje ona włosy, ale także fakt, czy nie będzie ona ich niszczyć. Jak więc widać wybór nie jest prosty. Dodatkowo utrudnia go, z modeli prostownic na rynku jest bardzo dużo, Jakimi więc parametrami się kierować przy jej zakupie? Sprawdź sama.

Spis treści

Polecane prostownice

Najlepsza prostownica do 50 PLN

Eldom RW17N

Najlepsza prostownica do 100 PLN

Babyliss ST226E

Najlepsza prostownica do 150 PLN

Babyliss i-Pro 235 ionic XL Diamond Ceramic ST389E

Najlepsza prostownica do 200 PLN

Bosch PHS5987

Najlepsza prostownica do 250 PLN

Philips ProCare Keratin HP8361

Najlepsza prostownica do 300 PLN

Remington Keratin Protect S8598

Najlepsza prostownica do 350 PLN

Philips HP8372/00

Najlepsza prostownica do 400 PLN

Babyliss ST480E

Dobra prostownica do włosów, czyli jaka?

Dobrej jakości prostownica to taka, która pozwala na wyprostowanie włosów w ciągu kilku minut, ochroni je przed działaniem wysokiej temperatury oraz sprawi, że podczas całego zabiegu się nie poparzy. O tym, jaką prostownicę powinno się wybrać, decyduje przede wszystkim rodzaj włosów. Inne modele przeznaczone są do włosów kręconych, a inne do tych prostych, które potrzebują tylko dodatkowego wygładzenia. Przy zakupie prostownicy do włosów istotny jest również budżet, jaki chce się przeznaczyć na jej zakup oraz to jakich funkcjonalności się od niej oczekuje. Niektóre z modeli prostownic połączone są np. z lokówką.

Rodzaje prostownic do włosów – podział ze względu na powłokę prostownicy

O jakości prostownicy świadczy przede wszystkim płytka, a więc powłoka jak została użyta w danym modelu. To właśnie ona ma ogromny wpływ czy prostownica jest bezpieczna dla włosów, nie spali ich lub nie przesuszy. Dobra powłoka prostownicy zabezpieczana łuski włosa przed zniszczeniem i chroni przed zwykłą temperaturą, a także ułatwia prostowanie.

Rodzaje powłok w prostownicy:

płytki teflonowe – płytki teflonowe w prostownicy chronią przed wysoką temperaturą oraz ułatwiają prostowanie włosów; dzięki nim nie przywierają one do płytek; na tym jednak zalety powłoki teflonowej się kończą; prostownica z płytkami teflonowymi nagrzewa się nierównomiernie, przez co istnieje duże ryzyko przypalania włosów; dodatkowo nie jest pna odporna na zarysowania; prostownicy z powłoką teflonową nie można zaliczyć do trwałych i solidnych urządzeń; jeśli już chce się wybrać ten model, dobrze jest sprawdzić, czy do teflonu dodano elementy ceramiczne lub diamentowe, ewentualnie turmalinowe, pozwolą one na eliminację tzw. gorących punktów, które powstały w wyniku nierównomiernego nagrzewania się płytek;

  • płytki ceramiczne – prostownice wyposaża się również w płytki ceramiczne; ich zaletą jest to, że nagrzewają się równomiernie i nie przypalają włosów; dodatkowym plusem jest śliska powłoka, która pozwala na komfortowe prostowanie i wygładzanie włosów; prostownice z płytkami ceramicznymi są aktualnie tymi najpopularniejszymi na ryku, których stosunek ceny do jakości wypada najlepiej;
  • płytki tytanowe-  prostownica z powłoką tytanową jest trwała i odporna na uszkodzenia; są one o wiele wytrzymalsze niż modele z płytkami ceramicznymi; o tego typu modelach powinny pomyśleć posiadaczki grubych  mocno kręconych włosów; ceny prostownic tytanowych są jednak o wiele wyższe niż tych ceramicznych; niskobudżetowym rozwiązaniem może być zakup prostownicy z płytkami ceramiczno-tytanowymi;
  • płytki lustrzane – prostownice z płytkami lustrzanymi przeznaczone są do włosów, którym chce się dodać blasku; ich powłoka jest bardzo gładka, co znacznie ułatwia prostowanie i wygładzanie włosów;
  • płytki diamentowe – prostownice z płytkami diamentowymi to te najnowszej technologii; ich powłoka jest bardzo twarda, przez co i odporna na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne; dzięki nieskazitelnie gładkiej powierzchni prostownice diamentowe doskonale radzą sobie z prostowaniem nawet grubych, szorstkich i mocno kręconych włosów;
  • płytki turmalinowe – powłoki turmalinowe wykonane są z minerałów, które pod wpływem wysokiej temperatury produkują jony ujemne; sprawia to, że łuska włosa otrzymuje dodatkową ochronę przed zniszczeniem; prostownice tego typu zapobiegają elektryzowaniu się włosów;
  • płytki ceramiczno – keratynowe – prostownice z powłoką ceramiczną – keratynową to nowość na rynku; łączą one w sobie zalety prostownicy ceramicznej z systemem odbudowy włosów; zawarte w powłoce składniki odbudowujące włosy uwalniane są pod wpływem wysokiej temperatury.

Rodzaje prostownic do włosów – podział ze względu na wielkość powłoki

Kolejnym ważnym podziałem prostownic do włosów jest ten oparty na wielkości pyłek. Ich szerokość i długość należy dostosować do długości prostowanych włosów. Wśród dostępnych na rynku modeli wyróżnia się prostownice o:

  • wąskich i krótkich płytkach, których średnie wymiary to 24x90mm, te przeznaczone są dla włosów krótkich;
  • szerokich i długich płytkach, których średnie wymiary to 35x105mm, są to prostownice do włosów cienkich i długich; osoby z włosami kręconymi powinny wymierać modela z jak najszerszymi i najdłuższymi płytkami, dzięki nim prostowanie będzie szybsze i wygodniejsze.

Parametry prostownic do włosów

Na to, czy prostownica będzie tą idealną, wpływają również takie parametry jak moc, zakres temperatury urządzenia oraz możliwość jej regulacji.

Pierwszy z parametrów, czyli moc prostownicy odpowiada za to, jak szybko urządzenie osiągnie pożądaną temperaturę. Im ona jest większa tym czas nagrzewania prostownicy, krótszy. W sklepach można spotkać modele o mocy od 25 do 170 watów. O tym, czy prostownica jest gotowa do użytku, informuje wbudowana lampka kontrolna.

Kolejnym z istotnych parametrów prostownicy jest zakres temperatur, w jakim może ona pracować. Warto na to zwrócić uwagę i ponieważ temperatura prostowania włosów powinna być dobrana do ich rodzaju i struktury. Włosy prostowane w najwyższej temperaturze to prosta droga do ich spalenia, przesuszenia i osłabienia. Standardowe prostownice do włosów nagrzewają się maksymalnie do 230 stopni Celsjusza, natomiast ich minimalna temperatura to 100 stopni Celsjusza. Ta najniższa przeznaczona jest do włosów cienkich rozjaśnianych oraz podatnych na zniszczenia, a ta najwyższa dla gęstych, grubych i kręconych. Średnia temperatura oscylująca w okolicach 200 stopni Celsjusza sprawdzi się przy prostowaniu włosów farbowanych, lekko kręconych lub falowanych. Te przedziały oznaczają, że panie posiadające cienkie włosy nie muszą inwestować w urządzenia zdolne do nagrzewania się do najwyższych temperatur.

Ważną funkcjonalnością prostownicy jest także możliwość regulacji temperatury, czyli stopnia nagrzania urządzenia. Tanie prostownice zazwyczaj mają stałą  temperaturę, której nie da się zmienić. To jaka ona jest można przeczytać na pudełku. Najczęściej jest ona uśredniona, a to oznacza, że najtańsze prostownice nie nadają się ani dla włosów cienkich, ani dla tych mocno kręconych. W ich przypadku konieczne jest zainwestowanie w model posiadających regulację. Pozwala on na zmienianie temperatury o kilka-kilkanaście stopni. Można to robić za pomocą specjalnego pokrętła. Jeśli szuka się modelu wygodnego w użytkowaniu, warto postawić na prostownice z regulacją temperatur podawaną w stopniach Celsjusza. Wyeliminuje to konieczność przeliczania stopni. Niezbyt dobytymi modelami są też prostownice, których zakres temperatury oznaczany jest kropkami czy innego typu diodami. W ich przypadku stopień nagrzewania płytek trzeba regulować na oko, co sprawia, że nigdy nie jest się w 100% dokładnym.

W rankingach prostownic do włosów wysokie miejsca zajmują również modele ze wbudowaną funkcją termostatu. Dzięki niej prostownica nie może się przegrzać, a w efekcie spalić włosów. Dodatkową zaletą prostownicy z termostatem jest to, że nie zużywa ona zbyt dużo energii elektrycznej. O bezpieczeństwo użytkownika oraz włosów zadba również funkcja włączania i wyłączania urządzenia. Lepsze modele wyposażone w automatyczne wyłączniki, które wyłączają prostownicę po godzinie. Jest to przydatna funkcjonalność, która gwarantuje bezpieczeństwo, nawet jeśli zapomni wyciągnąć się prostownicy z gniazdka.

Budowa i wygląd prostownicy

Nie bez znaczenia pozostaje również budowa i wygląd prostownicy. Jej obudowa powinna być nie tylko estetyczna i trafiać w gusta użytkowniczki, ale i praktyczna. Przede wszystkim warto wybierać urządzenie  z ergonomicznym, opływowym kształtem. Wpłynie to na komfort i wygodę jego używania i ułatwi prostowanie włosów. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup prostownicy z obudową termoizolacyjną. Taka obudowa pozwoli uniknąć poparzenia rąk czy palców w czasie prostowania. Dodatkowymi gadżetami, na które warto zwrócić uwagę, poszukując prostownicy z wyższej półki, jest np. profilowana rączka, elektroniczny wyświetlać LCD z temperaturą czy składana obudowa. Ta ostatnia funkcja jest szczególnie przydatna, jeśli prostownice zabiera się w podróż. Składana obudowa pozwala zabrać ją do torebki. Dla podróżniczek dobrym wyborem będą również prostownice bezprzewodowe z akumulatorami, które są wyposażone w stację ładującą.

Funkcje prostownicy

Podstawową funkcją prostownic jest prostowanie i wygładzanie włosów. Jednak wiele urządzenie posiada dodatkowe funkcjonalności. Często sprzęt połączony jest z lokówką. Takie urządzenie 2w1 umożliwi i prostowanie włosów i formowanie na nich fal i loków. Prostownica do loków powinna mieć zaokrągloną końcówkę.

Dodatkową funkcjonalnością, z jaką można spotkać się przy prostownicy, jest też jonizacja. Prostownica z jonizacją wytwarza jony ujemne, które pozwalają na zamykanie łuski włosa, co pozwala chronić go przed zniszczeniem. Jonizacja sprawia również, że włosy są bardziej gładkie i nie elektryzują się. Przed niszczeniem włosów zabezpieczają również  prostownice z funkcją wytwarzania pary, ta rozluźnia włókna włosa i odbudowuje je. Wartami uwagami funkcjonalnościami są możliwości prostowania na mokro lub z kosmetykiem. Rozwiązania te pozwalają zaoszczędzić czas oraz dodatkowo wspierają dbanie o włosy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here